Erişilebilirlik

Suudi Arabistan Kaşıkçı'nın Öldüğünü Doğruladı İki Yetkili Görevden Alındı


Suudi Arabistan, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki konsoloslukta karşılaştığı kişilerle girdiği kavga sırasında öldüğünü açıkladı. Cemal Kaşıkçı’nın öldüğünü doğrulayan bu açıklama, Suudi Arabistan resmi haber organı tarafından duyuruldu.

Yetkililer, bunun ön inceleme sonuçları olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan başsavcısı tarafından yapılan açıklamada, 18 Suudi vatandaşının Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada tutuklandığı, kraliyet danışmanlarından Suud el Kahtani’yle istihbarat dairesi müdür yardımcısı Ahmet Asiri’nin görevden alındığı belirtildi.

Başsavcı Kaşıkçı’nın ölümüyle ilgili soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. CNN televizyonu, kendi kaynaklarına dayanarak verdiği haberde, Kaşıkçı’nın kavga sırasında nefessiz kaldığı ve boğularak öldüğünü bildirdi.

Suudi resmi haber ajansı, Kral Salman'ın ülkenin istihbarat servislerinin yeniden yapılandırılmasına yönelik ''acil ihtiyaç'' konusunda bir teklif sunduğunu da bildirdi.

Beyaz Saray'dan açıklama

Suudi Arabistan'ın açıklamasının ardından Beyaz Saray da bir açıklama yaparak, Kaşıkçı'nın ailesi, nişanlısı ve dostlarına başsağlığı diledi.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, ABD'nin Kaşıkçı'nın ölümüyle ilgili uluslararası soruşturmaları yakından takip edeceğini ve ''adil yargı sürecine uygun, zamanlı ve şeffaf'' şekilde adaleti savunacağını belirtti.

Trump: ''Tutuklamalar iyi bir ilk adım''

Başkan Donald Trump da bir miting için gittiği Arizona'da yaptığı açıklamada, Riyad'ın Kaşıkçı'nın ölümüyle ilgili açıkladığı ilk tutuklamaların ''iyi bir ilk adım'' olduğunu söyledi.

Trump, bir sonraki adımları atmadan önce Suudi veliaht prensle görüşmek istediğini belirtti.

Suudi Arabistan'ın tutuklamalar yapmasının önemli olduğunu ifade eden Trump, Amerika'nın nasıl bir karşılık vermesi gerektiği konusunda Kongre'yle birlikte çalışacağını kaydetti. Ancak Trump, Suudi Arabistan'a milyarlarca dolarlık silah satışlarını keserek Amerikan şirketlerine ve istihdama zarar vermek istemediğini vurguladı.

Trump, Kaşıkçı'nın ölümünün ''korkunç bir olay'' olduğunu sözlerine ekledi.

Washington Post gazetesi köşe yazarı Kaşıkçı en son 2 Ekim’de İstanbul’da boşanma belgeleri vermek amacıyla girdiği Suudi Arabistan Konsolosluğu’na girerken görülmüş ve kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Türkiye Kaşıkçı’nın konsolosluğa girmesini izleyen dakikalarda öldürüldüğünü bildirmiş, ancak Suudi Arabistan bu suçlamaları reddetmişti.

Konsolosluk görevlilerini sorgulamaya başlayan Türk polisi, gazetecinin cesedini İstanbul’da, Belgrad Ormanları ve Yalova’da da arıyor.

XS
SM
MD
LG