Erişilebilirlik

Suudi Arabistan Kaşıkçı Davasında 5 Kişiye İdam Cezası Verdi


Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldü.

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Arabistan’da görülen dava sonuçlandı.

Dava sonucunda, 5 kişiye idam cezası, 3 kişiye de toplam 24 yıl hapis cezası verildi. Davada 11 sanık yargılanıyordu. Soruşturma kapsamında 21 kişi gözaltına alınmış, bu kişilerden 10'u ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakılmıştı.

Mahkeme, Kaşıkçı öldürüldüğü sırada Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosu olan ve davada yargılanan Muhammed El Uteybi’nin, serbest bırakılmasına hükmetti.

Ayrıca davanın önemli isimlerinden ve Prens Selman’ın yakın adamlarından biri olarak bilinen Suud El Kahtani’nin de serbest bırakılmasına hükmedildi.

Benzer şekilde Suudi Arabistan eski İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed El Asiri’nin de yeterli delil bulunamadığı gerekçesiyle serbest bırakılması kararı verildi.

Mahkeme ayrıca davada yargılanan isimlerle gazeteci Cemal Kaşıkçı arasında kişisel bir düşmanlık bulunduğuna dair bir ize rastlanmadığına karar verdi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasına 2 Ekim 2018 tarihinde girdikten sonra bir daha çıkamamış ve daha sonra konsolosluk binasında öldürüldüğü anlaşılmıştı. Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’dan cinayet için Türkiye’ye gelen bir ekip tarafından elçilik binasında öldürüldüğü ortaya çıktı.

Kaşıkçı’nın cesedine ulaşılamadı. Türkiye’nin cinayete karışan kişilerin iade edilmesi talebine karşın Suudi Arabistan yargılamanyı kendisinin yapacağını belirtmişti.

XS
SM
MD
LG