Erişilebilirlik

Suudi Arabistan: ‘İran’ın Yaptığı Savaş Eylemidir’


Yemen’de Husi milislere karşı savaşan Suudi Arabistan liderliğindeki uluslararası koalisyon, militanların kontrol ettiği bölgeden atılan balistik füzenin Riyad’ı hedef almasının üzerine tüm kara, hava ve deniz sınırlarını kapattı. Suudi Arabistan, İran’ı Husileri desteklemekle suçluyor ve balistik füze fırlatılmasını “savaş eylemi” olarak değerlendiriyor.

Suudi Arabistan devlet medyası, Yemen'deki Husi militanları tarafından fırlatılan balistik füzeyi havada keşfettiklerini ve Riyad’ın kuzeydoğusundaki uluslararası havaalanı yakınlarında müdahale ettiklerini açıklamıştı.

Koalisyon, İran’ı Husi militanlarına ve müttefiklerine balistik füze sağlamakla suçlayan bir açıklama yaptı.

Militanları destekleyen İran, onları silahlandırdığı iddialarını ise reddediyor. Husi milisleri ise balistik füzenin kendi üretimleri olduğunu söylüyor.

“Sınırların kapatılması geçici”

Koalisyon, açıklamasında limanların kapatılmasının geçici olduğunu ve insani yardım organizasyonlarının çalışmalarının ayrıca değerlendirileceğini söyledi. Yemen’deki savaş bugüne kadar 10 bin kişinin ölümüne neden oldu ve Arap dünyasının en yoksul ülkesi Yemen’i açlık sınırının eşiğine getirdi.

Koalisyon, Suudi Arabistan’a yönelik saldırı girişiminin ardından başkent Sana’ya bir dizi hava saldırısı düzenledi.

Koalisyonun açıklamasında, “İran’ın bu konudaki rolü ve Husi militanlarını doğrudan yönlendirmesi komşu ülkeleri hedef alıyor, küresel ve bölgesel olarak barışı ve güvenliği tehdit ediyor. Koalisyon bunu İran rejiminin açık bir askeri düşmanlığı olarak görmekte ve Suudi Arabistan’a karşı savaş eylemi olarak bile değerlendirmektedir” denildi.

Açıklamada, Suudi Arabistan’ın İran’a uygun zaman ve durumda benzer şekilde yanıt verebileceği de belirtildi.

İran iddiaları reddetmişti

İran’dan açıklamaya yanıt gelmezken İran Savunma Bakanı daha önce yaptığı açıklamada ülkesinin saldırıya müdahil olduğu iddialarını reddetmişti.

Başkan Donald Trump da saldırının ardından İran’ı suçladı ve Suudi Arabistan’ın Amerika’dan satın aldığı Patriot füze bataryalarının saldırıyı önlediğine dikkat çekti.

“Bomba sivil ölümlere misilleme”

Husi militanları ise yaptıkları açıklamada füzenin, sivillerin ölümüne neden olan saldırılara misilleme olarak atıldığını söyledi. Husi militanları geçtiğimiz yıllarda çok sayıda füze fırlattı ancak bunun Suudi Arabistan topraklarına yapılan şimdiye kadarki en güçlü saldırı olduğu düşünülüyor.

Yemen’de Husi militanları olarak bilinen İran destekli Şii milisler başkent Sana’nın kontrolünü 2014’te devraldılar. Yemen hükümeti bu tarihten beri Suudi Arabistan’dan faaliyet gösteriyor. Husi militanları ve Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun desteklediği hükümet güçleri bu tarihten bu yana savaşıyor.

XS
SM
MD
LG