Erişilebilirlik

Suudi Arabistan’dan İstihbaratta Yeniden Yapılanma Hamlesi


Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Ekim ayında Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmesi sonrası Suudi Arabistan Kralı Selman istihbarat birimlerinde yeniden yapılanmaya gidilmesi talimatını vermişti. Suudi Arabistan istihbarat operasyonlarının geliştirilmesi amacıyla üç yeni birimin kurulduğunu açıkladı.

Suudi Arabistan makamları önce Kaşıkçı’nın istihbarat ajanları tarafından öldürüldüğünü yalanlamış ancak daha sonra kabul etmek zorunda kalmıştı.

Kral Selman’ın talimatı doğrultusunda kurulan yeni birimlerin adları strateji ve geliştirme, hukuki işler, performans değerlendirme ve iç değerlendirme olarak sıralanıyor.

Suudi Arabistan resmi ajansına göre yeni birimlerin amacı istihbarat operasyonlarının ulusal güvenlik politikası, uluslararası hukuk ve insan hakları anlaşmalarıyla uyumlu olmasını sağlamak olacak.

Suudi Arabistan’ın yeni istihbarat birimleri Kaşıkçı cinayetinde emri verdiği üzerinde durulan ve bu sebeple uluslararası toplumun tepkisini çeken Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın yönetimindeki komisyon tarafından kuruldu. Muhammed bin Selman Kaşıkçı cinayeti emrini verdiği yönündeki suçlamaları reddetmişti.

Batı ülkeleri Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olanların cezalandırılması çağrısında bulunmuş, Suudi savcı cinayetin beş zanlısı için idam cezası talebinde bulunmuştu.

XS
SM
MD
LG