Erişilebilirlik

Suudi Arabistan BM’ye Tavır Aldı


Suudi Arabistan, BM Güvenlik Konseyi’nde geçici üyelik statüsünü geri çevirdi. Riyad, çifte standartların örgütün etkinliğini olumsuz etkilediğini iddia etti.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, dünya barış ve güvenliğini sağlayacak şekilde yeni reformlar yapılıncaya kadar BM Güvenlik Konseyi üyeliğinin kabul edilmeyeceği belirtildi.

Suudi Arabistan daha önce de iki buçuk yıldır devam eden iç savaş nedeniyle Suriye rejimini cezalandıran kararlar çıkarılmadığı için BM’yi eleştirmişti. Suudi Arabistan, rejim karşıtlarını destekliyor. Güvenlik Konseyi’nin iki daimi üyesi Çin ve Rusya bu yöndeki karar tasarılarını reddetmişti.

Çin ve Rusya’nın yanı sıra Amerika, İngiltere ve Fransa da daimi üye ve daimi üyelerin kararları veto etme hakkı var. Güvenlik Konseyi’nin diğer 10 üyesi ise ikişer yıl süreyle bu rolü üstleniyor.

Bazı ülkeler değişen dünya dengelerini gerekçe göstererek daimi üyelerin veto hakkına itiraz ediyor. Bu sistem yüzünden üyelerin çoğu tarafından kabul gören görüşlerin kararlara yansımadığını söylüyor.
XS
SM
MD
LG