Erişilebilirlik

Suudi Arabistan ABD Senatosu'nun Kararına Tepki Gösterdi


ABD Senatosu, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili suçluyor

Suudi Arabistan, ABD Senatosu'nun gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden veliaht prensin sorumlu tutulması ve Washington'un Yemen operasyonuna verdiği desteğin sonlandırılması gerektiği yönündeki kararına tepki gösterdi.

Suudi haber ajansının yayınladığı Suudi Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Krallık, Amerika Senatosu’nun hiçbir dayanağı olmayan suçlamalarını kınıyor ve ülkenin iç işlerine bariz bir şekilde müdahale edilmesini de reddediyor” denildi.

Senato, Amerika Başkanı Donald Trump’ın aksine Suudi Arabistan’a, Yemen’de yürütülen askeri operasyonda verdiği desteğin kesilmesi yönünde oy kullandı.

Ayrıca gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili olarak da Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın sorumlu olduğunu ifade ederek bir kınama kararı aldı.

Riyad’dan yapılan açıklamada ayrıca krallık yöneticilerine karşı bir saygısızlığın da kabul edilemeyeceği vurgulandı. Suudi Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Amerika Senatosu’nun aldığı karar, Amerika-Suudi Arabistan’ın arası açmak isteyenlere de yanlış mesajlar göndermektedir” denildi.

Senato kararında, Amerika-Suudi Arabistan ilişkilerinin önemli olduğu ancak Suudilerin giderek artan şekilde düzensizleşen dış politikalarına bir çeki düzen vermeleri gerektiği vurgulandı.

Kınama kararına konu olan gazeteci Cemal Kaşıkçı 2 Ekim tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülmüştü.

XS
SM
MD
LG