Erişilebilirlik

‘Suudiler’den Kaşıkçı’nın Çocuklarına Milyonlarca Dolar Kan Parası’


Washington Post, geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın çocuklarının babalarının öldürülmesi karşılığında tazminat olarak milyonlarca dolarlık evler ve yüklü miktarda aylık ödemeler aldığını iddia etti.

Gazete, adının açıklanmasını istemeyen bazı yetkililere dayandırdığı haberinde Kaşıkçı'yı öldürmekle suçlananların önümüzdeki aylarda yargılanmalarının tamamlanmasından sonra Suudi gazetecinin iki kızı ve iki oğlunun on milyonlarca dolar daha alabileceklerini yazdı.

Habere göre ”kan parası” pazarlığının davaların bitmesinden sonra başlaması bekleniyor. Daha önceki ödemelerinse Kaşıkçı ailesinin babalarının öldürülmesiyle ilgili olarak kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda itidalli davranmalarını sağlamak için varılan anlaşma uyarınca yapıldığı sanılıyor.

Babalarının öldürülmesi küresel çapta tepki çekmesine ve Suudi krallığının protesto edilmesine yol açmasına rağmen Kaçıkçı'nın çocuklarının Suudi hanedanlığına yönelik sert eleştirilerden kaçındıkları gözleniyordu.

Gazete, Suudi kraliyet ailesinin Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sonra zedelenen itibarını onarmak için de servetine başvurduğunu kaydediyor. Washington Post’a konuşan Suudi Arabistanlı bir yetkili, şiddet içerikli suç mağdurlarına ya da doğal afetzedelere mali yardım yapılmasının Suudi geleneği olduğunu ve bunun karşın Kaşıkçı ailesinin sessiz kalma zorunluluğu olmadığını söylüyor.

Haberde Kaşıkçı’nın çocuklarının yapılan ilk anlaşma uyarınca aylık on biner dolar ödeme aldıkları ve kendilerine Cidde’de her biri 4 milyon dolar değerinde evler verildiği belirtiliyor. Bu evlerin çocukların mülkiyetini paylaştığı bir arazi içerisinde olduğu ve buradaki ana konutta en büyük kardeş Salah Kaşıkçı’nın yaşadığı anlatılıyor. Banker olan Salah Kaşıkçı, Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’da yaşayan tek çocuğu. Kaşıkçı’nın diğer çocukları ABD’de ikamet ediyor.

Haberde geçmişteki bazı gelişmeler de hatırlatılıyor. Bunlar arasında Salih Kaşıkçı’nın Ekim ayında Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’la el sıkışırken çekilen fotoğraflarının basına yansıması var. Prensin Kaşıkçı ailesine baş sağlığı dileklerini ilettiği şeklinde basına yansıyan bu görüntüler haberde aslında kraliyet ailesinin ikna gücünü Kaşıkçı’nın çocukları üzerinde kulanması olarak yorumlanıyor.

Haberde ayrıca yazarın iki kızı Noha ve Razan Kaşıkçı’nın geçen yıl Washington Post gazetesinde bir yazı kaleme aldıkları ve bu yazıda babalarının Suudi Arabistan’da değişim umudu içinde olduğunu anlattıkları hatırlatılıyor ancak kızların babalarının rejim karşıtı olmadığının altını çizdiği ve ne Veliaht Prensi ne de Suudi yetkilileri babalarını ölümünden dolayı suçladıkları da belirtiliyor.

XS
SM
MD
LG