Erişilebilirlik

Suriye Ateşkes İçin Esad Rejimini Bekliyor


Suriye hükümetinin, Kurban Bayramı sırasında ateşkes ilanı konusundaki kararını bugün açıklaması bekleniyor. Dışişleri Bakanlığı, hükümetin hala ateşkes kararına katılıp-katılmama konusunu değerlendirdiğini söyledi.

Arap Birliği’nin Suriye Özel Temsilcisi Lakhdar Brahimi dün yaptığı açıklamada Esad rejimi ile muhaliflerin bayram süresince ateşkes ilan etmeyi kabul ettiklerini söylemişti.
Brahimi, ateşkesin bayram sonrasında devam edeceği yönündeki umudunu da dile getirmişti. Ancak Brahimi, BM Güvenlik Konseyi’ne, Suriye’de hızlı bir çözümün mümkün olmadığını söyledi. Brahimi, çatışmalar sona erdirilmezse durumun daha da kötüye gideceği uyarısında da bulundu.

BM Güvenlik Konseyi ateşkese destek verirken, bölge ülkelerinden ve uluslararası liderlerden ateşkesin yürürlüğe konulması için nüfuzlarını kullanmaları çağrısında bulundu.
Brahimi’den önce BM’nin Suriye Özel Temsilcisi olarak görev yapan Kofi Annan’ın girişimiyle Nisan ayında ilan edilen ateşkes yürürlüğe girmesinden çok kısa bir süre sonra ihlal edilmişti.

Bu arada muhalefet yanlıları hükümet birliklerinin Şam yakınlarını bombaladığını ve Dara yakınlarında isyancılarla askerlerin çatıştığını bildirdi. Birleşmiş Milletler’ın Barış Gücü Komutanı Herve Ladsous ateşkesin devam etmesi durumunda devreye girebilecek barış gücü birlikleri için hazırlıklar yaptığını söylemişti.
XS
SM
MD
LG