Erişilebilirlik

Suriye'ye 'Yardım Molası' Çağrısı


Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Dairesi Başkanı Valerie Amos, Suriye’de özellikle belli grupların kuşatması altındaki bölgelere yardım konvoylarının acil ihtiyaç duyulan malzemeyi ulaştırabilmesi için çatışmaların durdurulması gerektiğini bildirdi.

Amos, BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı değerlendirmede Suriye’deki durumun “dehşet verici” olduğunu söyledi. Amos’a göre, yaklaşan kış ve şiddetlenen çatışmalar, sivillerin bu dehşet verici duruma daha da fazla maruz kalacakları anlamına geliyor.

BM yetkilisi Valerie Amos, üç hafta önce Konsey’in insani yardım personelinin engellenmeden yardım ulaştırabilmek için taraflara yaptığı çağrının sonuç vermediğini ve bu yüzden 2,5 milyondan fazla kişinin ulaşılması zor bölgelerde yardıma muhtaç olduklarını belirtti. Amos, “Çatışmalar yüzünden çeşitli bölgelerde mahsur kalan sivillere ulaşıp, onlara gıda, ilaç ve çadır yardımında bulunabilmemiz için acil olarak “bir insani yardım molasına” ihtiyacımız var. Bu insanların saldırıya uğramadan güvenli bölgelere aktarılması gerekiyor” dedi. Amos, yardım ekiplerinin vizeleri dahil olmak üzere Suriye hükümetini insani yardımı engelleyen tüm bürokratik engelleri kaldırmaya çağırdı.

Valerie Amos, yüzlerce farklı silahlı grup arasındaki çatışmaların koşulları çok daha zorlaştırdığını, can güvenliğini tehdit ettiğini ve yardım ulaştırılan yolları kapattığını söyledi. Amos ayrıca Suriye’de yardım görevlilerini rehin alma ve yardım kamyonlarını kaçırma olaylarının da giderek arttığını belirtti. BM yetkilisi, “Tekrar etmek istiyorum, Güvenlik Konseyi’nin Suriye hükümetine ve silahlı gruplara düzenli baskısı olmadan bu konuda ilerleme kaydetmek imkansız” diye konuştu.

Maddi yardımlara da değinen Ramos, bir milyar dolar tutarındaki yardım çağrısının henüz yarısının toplanabildiğini ve yaklaşan kış nedeniyle bölgede ihtiyaçların hızla arttığını söyledi.

Suriye’de iki buçuk yıl önce başlayan iç savaşta bugüne kadar yüzbinden fazla kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler iki milyondan fazla Suriyeli’nin de komşu ülkelere sığındığını belirtiyor.
XS
SM
MD
LG