Erişilebilirlik

Suriye’ye Yardım Gecikiyor


Amerika’nın Türkiye üzerinden Suriye’ye yardım ulaştırma çabası, müzakerelerdeki kördüğüm ve Şam rejiminin muhaliflerin elindeki bölgelere uyguladığı kuşatma nedeniyle amacına ulaşamıyor.

Sonuç olarak Amerikalı yetkililer yaklaşık 20 kasabanın gıda ve insani yardım malzemelerinden yoksun olduğunu belirtiyor, bazı bölgelerde yıllardır gıda kıtlığı yaşanıyor.

Amerika, İngiltere ve Fransa Birleşmiş Milletler’e havadan yardım çağrısında bulunuyor. Birleşmiş Milletler yetkilileri ise havadan yardımın çok yakın zamanda olmayacağını belirtiyor.

Çağrı, Güvenlik Konseyi’nin insani kriz toplantısının ardından geldi.

Fransa’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Francois Delattre basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Fransa, Birleşmiş Milletlere ve özellikle Dünya Gıda Programı’na Daraya, Muadhamiya ve Madaya’dan başlamak üzere sivil toplumun, çocukların açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olduğu bölgelere havadan insani yardıma başlaması çağrısında bulunuyor” dedi.

Yetkililer, konvoyların Daraya’ya, 4 yıl içinde ilk defa, Muadhamiya’ya da ikinci defa Çarşamba günü ulaştığını belirtti.

Bazıları, bu yardımların çok az ve çok geç olduğu görüşünde. Amerika Dışişleri Bakanlığı, dağıtımları “son derece yetersiz” olarak niteledi.

Rusya ve Amerika’nın da dahil olduğu Suriye Dostları Grubu geçen ay, yardımların engellenmeye devam edilmesi halinde 1 Haziran’dan itibaren havadan yardım çağrısı yapacağını belirtmişti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, sürenin bittiği gün Esat rejiminin alaycı bir tavırla Daraya ve Muadhamiya’ya sınırlı miktarda yardım malzemesinin girmesine izin verdiğini belirtti ama bunun uluslararası toplumun beklentisinin gerisinde olduğunu kaydetti.

Hammond, hava yardımlarının karışık, pahalı ve riskli olduğunu belirtmekle birlikte bunun kuşatma altındaki bölgeleri rahatlatmak için son seçenek olarak kaldığını söyledi. Birleşmiş Milletler yetkilileri yarım milyondan fazla kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Amerikalı yetkililer, Amerikan yardımının Türkiye’den Suriye’ye götürmenin, çatışmaların devam ettiği bir durumda çok zor olduğunu belirtti ve üçüncü taraflara yardımların ulaştırılması için etkilerini kullanmalarını istedi.

Ankara’daki Amerika Büyükelçiliği’nde görevli Suriye Yardım Ekibi Yöneticisi Mark Ward, “Rusya ve İran’ın yanısıra bazı ülkelerin kuşatma altındaki yaklaşık 20 bölgeye yardım ulaştırılması konusunda Şam’a baskısı olmadan başarılı olamam” dedi.

Ward’ın ekibi Türkiye üzerinden Suriye’ye ulaştırılacak bütün Amerika yardımlarını koordine etmekten sorumlu.

Ward, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada “eğer insanların durumu iyileşmezse ve ateşkesler uygulanmazsa ve çatışmalar sürerse, siyasi süreç olmayacak ve yardım alamayan Suriye halkı siyasi süreçte muhalifleri desteklemeyecek” dedi.

Amerikalı yetkililer, insanların temel ihtiyaçları konusunda yardım ulaştırmada ve altyapı çalışmalarında geç kalındığını, bunun tek nedeninin IŞİD’in elinde tuttuğu toprak olmadığını belirtti. Amerikalı yetkililere göre, Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde durum kötüleşirken Ankara’nın Suriye ile sınırını güven altına alma çabaları da yardımların ulaştırılamamasında bir başka etken.

XS
SM
MD
LG