Erişilebilirlik

Suriye'ye Uluslararası Baskı Artıyor


Suriye'ye Uluslararası Baskı Artıyor

Avrupa Birliği, Suriye hükümetine yeni yaptırımlar uygulamaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği Dışişleri bakanları Perşembe Şam’a ticari ve ekonomik kısıtlamaları daha da arttıran önerileri oylayacak.

Yeni yaptırım girişimi, binlerce Suriyelinin Arap Birliği’nin Pazar günü onayladığı yaptırımları protesto ettiği sırada açıklandı. Suriye devlet televizyonu Şam, Halep ve Haseki’de düzenlenen protesto gösterilerinden görüntüler yayınladı.

Suriye Dışişleri bakanı Velid Muallim, televizyondan yayınlanan basın toplantısında Arap Birliği’ne sert bir dille eleştirirken yaptırımların “ekonomik savaş” düzeyine çıktığını söyledi. Muallim birliğin Suriye’nin yabancı bir komplo ile karşı karşıya olduğu gerçeğini reddettiğini de önesürdü.

Arap Birliği Suriye’ye, rejim karşıtı gösterileri kanlı biçimde bastırmayı sürdürmesi üzerine sert yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Yaptırımlar arasında Suriye merkez bankasıyla mali işlemlerin durdurulması, üst düzey Suriyeli yetkililere seyahat yasağı getirilmesi ve Suriye’deki yatırım projelerinin askıya alınması bulunuyor.

Öteyandan bir BM raporunda Suriye ordusunun hükümet karşıtı göstericilere karşı insanlık suçu işlediği belirtildi.

Raporda Suriye birlikleri yargısız infaz, keyfi tutuklama, işkence, cinsel şiddet ve çocuk haklarını ihlalle suçlandı.

Firar eden eski Suriye askerleri raporu hazırlayan panele bilgi verirken kendilerine silahsız kişileri uyarmadan vurma emri verildiğini önesürdü.

Öteyandan insan hakları grupları Pazar günü Suriye güvenlik güçlerinin ülkeçapında en az 23 kişiyi öldürdüğünü bildirdi.

XS
SM
MD
LG