Erişilebilirlik

Suriye'ye Askeri Müdahaleye İlk Onay


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Kongrede Suriye'ye müdahale planını savunurken
Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu Suriye’ye karşı askeri güç kullanması için Başkan Barack Obama’ya yetki veren karar tasarısını onayladı.

10 senatör evet, 7 senatör hayır oyu verirken bir senatör çekimser kaldı.

Karar tasarısı büyük olasılıkla gelecek hafta Senato Genel Kurulu’nda oya sunulacak. Tasarı Başkan Obama’ya Suriye’nin askeri hedeflerine 60 gün süreyle saldırma yetkisi veriyor. Obama, bu süreyi belirli şartlar altında 30 gün uzatabilir. Ancak tasarı, kara harekatına ise izin vermiyor.

Obama yönetimi kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmakla suçladığı Suriye’ye kısıtlı askeri müdahalede bulunma konusunda Kongre’nin ve Amerikan kamuoyunun desteğini arıyor. Beyaz Saray yayınladığı açıklamayla, Senato’yu hızlı hareket etmesi ve partizan davranışlardan kaçınmasından dolayı övdü. Açıklamada, Suriye’ye karşı askeri müdahaleye izin verecek Kongre kararının Amerika’nın ulusal çıkarlarını koruyacağı vurgulandı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu oylamasından önce Başkan Obama, İsveç’in başkenti Stockholm’da yaptığı açıklamada, Suriye konusunda “kırmızı çizgiyi kendisinin belirlemediğini” söyledi, kimyasal silahların Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra yasaklandığını hatırlattı.

Dün ayrıca Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Savunma Bakanı Chuck Hagel ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey, Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda Suriye’ye karşı olası kısıtlı bir operasyon için destek arayışlarını sürdürdü. Üç yetkili, önceki gün de Senato Dış İlişkiler Komisyonu’ndaki oturuma da katılmıştı.

Savunma Bakanı Hagel, Suriye’deki durumun karmaşık, tehlikeli ve beklenmedik gelişmelere gebe olduğunu söyledi. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda konuşan Hagel, alınacak sonuç konusunda garanti veremedi, ama Suriye’nin elindeki silahların hem Amerika’nın ulusal çıkarlarına, hem de Amerika’nın bölgedeki müttefiklerine yönelik ciddi bir tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu. Hagel ayrıca, Suriye’nin elindeki silahların, Hizbullah terör örgütünün eline geçebileceğini kaydetti.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Suriye’ye karşı güç kullanıp kullanmamayı tartışan Amerikan Kongresi’ni “şiddete şiddetle karşılık vermekle” suçladı. Putin ayrıca el Kaide’nin Suriye muhalefetine fazla bulaşmadığını savunan Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yalan söylediğini iddia etti.

Bununla birlikte Vladimir Putin, Suriye ordusunun sivillere karşı kimyasal silah kullandığını ispatlayacak “ikna edici” kanıtlar olması durumunda Birleşmiş Milletler’in Suriye’ye karşı askeri güç kullanılmasını onaylayan karar tasarısına destek verebileceklerini söyledi.

Esat rejimi, 21 Ağustos’ta Şam’ın banliyölerine düzenlenen ve Amerika’nın tespitlerine göre bin 400’ü aşkın sivilin ölümüne yol açan kimyasal silah saldırısından sorumlu olmadığını, bu silahları isyancıların kullandığını savunuyor.
XS
SM
MD
LG