Erişilebilirlik

Suriye'nin Zehirli Gazlarını İmha Yolu Açıldı


Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü başkanı Ahmet Üzümcü
Suriye ordusunun Şam’ı ülkenin kıyı bölgesine bağlayan yüzlerce ton kimyasal silahın imhası için gerekli karayolunun kontrolünü yeniden ele geçirdiği bildiriliyor.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Suriye birliklerinin Şam-Humus karayolu boyunca Kuara ve Deir Attiyah kasabalarıyla Nabak kentinin büyük bölümünü isyancılardan geri aldıklarını haber verdi.
Ülkenin kuzeyini güneyine bağlayan karayolu şiddetli çatışmalar nedeniyle 20 gündür ulaşıma kapalıydı.

Bu gelişme, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü başkanı Ahmet Üzümcü Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasının iç savaşın getirdiği güçlükler nedeniyle gecikebileceğini açıklarken meydana geldi.
Üzümcü, ancak gecikmenin kısa süreli olacağını, silahların imhasının belirlenen tarihte, 2014 yılı ortalarında tamamlanabileceğini söyledi.

Amerika ve Rusya’nın ortaklaşa hazırladığı anlaşma uyarınca Suriye 1300 ton sarin, hardal ve diğer zehirli gazları içeren kimyasal silah stoklarını yok etmeyi kabul etmiş bulunuyor. Ülkedeki en tehlikeli kimyasal silahlar 31 Aralık ‘a kadar, ikinci kategoride bulunan silahlar da 5 Şubat tarihine kadar ortadan kaldırılacak.

İçinde 800 ton sanayi tipi kimyasal maddeleri de içeren stokların büyüklüğü nedeniyle tek nakliye olanağı olarak Şam’ı Lazkiye limanına bağlayan karayolu görülüyor .
XS
SM
MD
LG