Erişilebilirlik

'Suriye'nin Kuzeyinden Taciz Olursa Kararımızı Kendimiz Veririz'


İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi'ndeki MÜSİAD Genel Kurulu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ilerleyen günlerde başlaması beklenen Rakka Operasyonu üzerinden mesaj verdi. "Rakka'da şu anda ABD iki terör örgütüyle biri siyasi biri eylem ayağı yani PYD ve YPG ile operasyon yapmak istiyor” diyen Erdoğan, Türkiye’ye yönelik bir tehditte, kimseyle görüşmeden karar vereceklerini söyledi.

Gereken adımları atmaktan çekinmeyeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı, ABD’nin 'YPG ile Rakka'yı halledeceğim' yaklaşımı için, “'Peki halledeceksen buyurun hallet' dedik, hayırlı olsun 'Ama şunu da bilmenizi istiyoruz' dedik. 'Eğer Suriye'nin kuzeyinden ülkemize herhangi bir taciz olacak olursa o zaman da artık biz bundan sonra kimseyle bu konuları görüşmeyiz, kararımızı kendimiz veririz, nasıl Cerablus'ta, Rai'de, Bab'da göbeğimizi kestik, adımı attıysak bundan sonra da adımı atarız' dedik" ifadelerini kullandı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Gülen cemaatine yönelik operasyonlar da Erdoğan, “Şu anda temizlik harekatı yapıyoruz. Hemen ardından Suriye'de ülkemize yönelik tehditleri bertaraf etmek amacıyla Fırat Kalkanı Harekatı başlattık. Cerablus, Er Rai, Dabık'ı DEAŞ'tan temizledik. (…) Ülke içinde PKK terör örgütüne karşı tarihimizin en başarılı operasyonlarını yürüttük, yürütüyoruz. Güya yaz aylarında çok büyük eylemlere hazırlanan terör örgütüne saklandığı dağları, mağaraları dar ediyoruz. Hani inlerine gireceğiz demiştik ya, ne kadar terör örgütü varsa inine girdik giriyoruz. Sırada olanlar var onlara da gireceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı’nın hedefinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Gezi olayları da vardı.

"Ülkemizi çapulculara bırakmamak için mücadeleyi sürdüreceğiz"

Erdoğan, "Ana muhalefetin başındaki zat ‘tweet’ atıyor, herhalde birçok kardeşim o ‘tweet’leri okumuştur. Ne diyor o ‘tweet’te? Çok enteresan. 'Dördüncü yıl dönümünü kutladığımız Gezi olaylarında hak ve özgürlük mücadelesi verenleri minnetle anıyorum' diyor. Bu nasıl hak ve özgürlük mücadelesi ya? Yani bir şehri yakacaksınız, yıkacaksınız, polislerimizi şehit edeceksiniz, cam, çerçeve her şeyi indireceksiniz ve buna hak ve özgürlük mücadelesi diyeceksiniz. Size ne yapıldı ki hak ve özgürlük mücadelesi veriyorsunuz? Hak ve özgürlük mücadelesini vermek, Yeşilköy Havalimanından kaçarak Bakırköy Belediye Başkanının evine sığınmak mıdır? Zaten 15 Temmuz'da da kaçaklardansın. 7 Ağustos'ta bizim buluşmamıza gelmen bir vesileydi. Önce gelemeyeceğini söyledin. Sonra baskı geldi ondan sonra gelmeye karar verdin. Bunlarda barış, birlik, beraberlik böyle bir dert yok. Şimdi yaptıkları çalışma bölücü terör örgütünün de arkasında durduğu örgütlerle iş birliği yapma gayretindeler” dedi ve Türkiye’yi çapulculara bırakmamak için bedeli ne olursa olsun mücadeleyi sonuna kadar sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladı.

XS
SM
MD
LG