Erişilebilirlik

Suriye’nin Kuzeyinde Özerklik İçin Seçim


Suriye’nin kuzeyinde halk, Kürt yetkililerin öncülüğünde düzenlenen seçimde oy kullandı. Seçim, bölgesel özerkliğin temelini oluşturacak yeni yönetim kurumlarının yapılanması için izlenecek üç aşamalı sürecin başlangıcı olarak görülüyor.

Bugünün kendileri için tarihi olduğunu söyleyen 25 yaşındaki seçmen Renas Ahmed “İnsanlar hayat tarzlarını, siyaset ve ekonomi biçimlerini seçiyor” diyor.

Kürt grupların 2011’den itibaren özerk bir yapılanma oluşturdukları kuzeydeki üç bölgede seçmenler 3 bin 700 komün için lider seçecek.

Üç aşamalı seçim

Seçimi Kasım ayında yapılacak yerel konsey seçimleri ve Ocak ayında yapılacak meclis seçimleri takip edecek. Bu meclis, kuzey Suriye’deki federal bir yönetim sistemi içinde bir parlamento görevi görecek.

Seçimler Suriye’nin dörtte birini kontrol eden Kürt gruplar ve müttefiklerinin isteklerini gösteriyor.

Suriyeli Kürtler, federal bir yapılanma içinde özerklik istiyor. Grup, Pazartesi günü bağımsızlık için oy kullanamaya hazırlanan Kuzey Irak’taki Kürtleri örnek almadığını söylüyor.

Şam, Türkiye ve Amerika karşı çıkıyor

Ancak Şam’daki Suriye yönetimi, Türkiye ve bölgede IŞİD’e karşı YPG’yle birlikte savaşan Amerika bile özerklik planlarına karşı çıkıyor. İran ve Rusya’nın desteğiyle cihatçı gruplardan topraklarını geri almakta olan hükümet güçleri, Suriye’nin tamamında kontrolünü sağlamak istiyor. YPG ve Şam yönetimi iç savaş sırasında mümkün olduğuca birbirlerinin yoluna çıkmadılar.

Suriye hükümeti tarafından vatandaşlık verilmeyen binlerce Suriyeli Kürtten biri olan 50 yaşındaki Muhammed Murad Halil de bunun oy vereceği ilk seçim olduğunu söylüyor.

“60 yıl memleketsiz yaşadım. Nefes bile alamıyorduk, tüm sivil haklarımız reddediliyordu. Ancak artık bize baskı yapamayacaklar.”

Türkiye, PKK’nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan’ın ideolojisinden ilham alan Suriye Kürtlerinin bölgedeki yükselişini ulusal güvenliğine tehdit olarak görüyor. Suriyeli Kürtlerin siyasi temsilcisi Demokratik Birlik Partisi (PYD) ise kuracakları sistemin tüm etnik grupları kucaklayacağını söylüyor.

YPG, Suriye iç savaşında mücadele eden Suriyeli Arap gruplar tarafından da desteklenmiyor. Bu gruplar YPG’yi Esat’a destek vermekle suçluyor. YPG ise iddiaları reddediyor.

YPG, Amerika destekli Suriye Demokratik Güçleri’nin parçası olarak IŞİD’le mücadele ediyor. SDG içinde Arap savaşçılar da var.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG