Erişilebilirlik

Suriye’nin Kuzeyinde Neler Oluyor?


Suriye İnsan Hakları Gözlemevi İdlib’in Türkiye-Suriye sınırında Türk güçlerle Tahrir el Sham’ın çatıştığını belirtirken, bölgedeki kaynaklar bir Türk keşif ekibinin Tahrir el Sham militanları eşliğinde İdlib’e geçtiğini belirtiyor

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı bir keşif timi Pazar günü İdlib’e geçti. Haberde Türk askeri araçlarına Tahrir el Sham’ın militanlarının eşlik ettiği kaydedildi.

Yerel yetkililer operasyonun aslında Tahrir el Sham’ı hedef aldığına dikkat çekti ve çatışmayı önlemek için bir anlaşmaya varılmış olabileceğini kaydetti.

Suriyeli militanlar, keşif ekibinin Halep’te muhaliflerin kontolündeki bölgeyle Kürtlerin kontrolündeki Afrin’i görebilen Sheikh Barakat’a gitmekte olduğunu kaydetti.

Pazar sabah saatlerinde ise Türk Silahlı Kuvvetleri ve Tahrir el Sham’ın İdlib’de Kafr Lusin kasabası yakınlarında çatıştıkları belirtildi. Reuters, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, bölge halkı, bölgedeki militanlar da çatışmanın yaşandığını kaydediyor.

Tahrir el Sham’ın bir Türk buldozerine ateş açtığı, Türk topçusunun da karşılık verdiği belirtiliyor.

Tahrir el Sham İdlib’e yönelik bir saldırının düşmanları için piknik olmayacağını kaydediyor.

Tahrir el Sham Nusra Cephesi’nden ayrılmıştı.

İdlib ve çevresinde 2 milyondan fazla insan yaşıyor. Birçoğu, ülkenin diğer bölgelerinden gelmiş durumda.

XS
SM
MD
LG