Erişilebilirlik

Suriye’nin Kuzeyinde Kontrol El Değiştirdi


Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) birlikleri, Al-Nusra’nın uyarısı üzerine Türkiye sınırı yakınlarındaki Azez kenti ve çevresinden çekildi

Suriye’nin kuzeyindeki Azez ve çevresini kontrolünde tutan, Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) birliklerinin, karşı cephede yer alan bir başka radikal İslamcı grubun verdiği ültimatom üzerine şehri terketmeye başladığı bildiriliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise, İslami cephede yer alan Liva-i Tevhid ve Irak İslam Devleti’ne bağlı silahlı grupların Azez kenti ve çevresinden çekildiğini açıkladı.

Suriye’de Esat rejimine karşı savaşan El Kaide’nin uzantısı El Nusra örgütü, üst düzey bir komutanın ölümü sonrasında, İslam alimlerinin arabuluculuk teklifini kabul etmezlerse, IŞİD’e karşı büyük bir operasyon başlatacağını açıklamıştı. Verilen süre Cumartesi günü doluyordu.

El Kaide’den ayrılan IŞİD grubu, Türkiye sınırında yer alan bölgeyi, geçen yıl diğer muhalif gruplardan alarak kendi kontrolüne almıştı.

Suriye’de, Devlet Başkanı Beşar Esat’ı devirmek için savaşan muhalif grupları oluşturan aşırı İslamcı güçler, zaten bölünmüş ülkede kendi aralarında da çatışıyor ve bu savaşta da binlerce kişi hayatını kaybediyor.
XS
SM
MD
LG