Erişilebilirlik

Suriye'nin Irak Elçisi Muhalefete Katıldı


Suriye'nin Bağdat Büyükelçisi Navaf Faris
Suriye’nin Bağdat Büyükelçisi ülkesini terkederek Beşar Esad rejimine karşı mücadele veren muhalefete katıldı.

Navaf Faris Arap el-Cezire televizyonuna verdiği demeçte ordu mensuplarını kendisine katılmaya çağırdı, askerlerin kendi halkını öldürmesinin onurlu bir iş olmadığını söyledi.
Faris, hükümetin iktidardaki Baas partisini Suriye halkını ve özgürlük taleplerini bastırmada bir araç olarak kullandığını, bu yüzden partiden istifa ettiğini de belirtti.

Suriye dışişleri bakanlığı Faris’in görevinden alındığını, bakanlık ya da Bağdat büyükelçiliğiyle bir ilişkisi olmadığını açıkladı.
Faris, 16 aydır süren ayaklanmada Esad hükümetini terkeden en üst düzeydeki yetkili oluyor.

Hafta başında Suriye, İran ve Irak liderleriyle görüşen özel temsilci Kofi Annan, Çarşamba günü BM Güvenlik Konseyine temasları hakkında bilgi verdi.
Annan, konseyin yakında Suriye kriziyle ilgili atılacak yeni adımları belirleşeceğini söyledi.

Yine Çarşamba günü Moskova’da Rus dışişleri bakanı ile görüşen Suriye muhalefet liderleri Moskova’nın Beşar Esad’a sağladığı desteğin ülkede şiddetin devam etmesine izin verdiğini açıkladı.

Muhalefet liderleri Sergei Lavrov ile görüştükten sonra yaptıkları açıklamada Rusya’nın Esad hükümetine desteğini çekmediğini belirtti.

Muhalefet lideri Abdülbasit Sieda gazetecilere Rusya’nın hala Esad görevden ayrılmadan barışın sağlanabileceği görüşünde ısrar ettiğini açıkladı.
Suriye muhalefeti krizin çözülmesi için Esad’ın mutlaka görevden ayrılması gerektiğini savunuyor.
Lavrov ise yine hem hükümet hem de muhalefeti şiddeti durdurmaya çağırdı ve ülke geleceğinin Suriye halkı tarafından belirlenmesi gerektiği görüşünü tekrarladı.
XS
SM
MD
LG