Erişilebilirlik

Komşu Ülkelere Sığınan Suriyeliler Arasında Yoksulluk Artıyor


Komşu ülkelere sığınan Suriyeli mülteciler arasında yoksulluğun giderek arttığı bildiriliyor. Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi (UNHCR) tarafından Suriyeli mültecilere ev sahipliği yapan 5 ülkede yapılan araştırmaya göre, Suriyeli mültecilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri giderek zorlaşıyor.

BM kurumu tarafından açıklanan rapora göre, Lübnan, Ürdün, Türkiye, Irak ve Mısır hükümetleri, ülkelerinde yaşayan Suriyeli mültecilere yaptıkları yardımı kayda değer bir şekilde arttırdı. Buna rağmen, mültecilerin temel hizmetlere erişiminin giderek zorlaştığı ve yoksulluğun arttığı belirtildi.

Altıncı yılına giren Suriye’deki iç savaştan kaçan 5 milyona yakın Suriyeli göçmen, komşu ülkelere sığındı. Sadece Türkiye, 2 milyon 7 yüz bin mülteciye ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar uluslararası toplum, Suriyeli mültecilere yaptığı yardımı arttırsa da, Birleşmiş Milletler Mülteci Dairesi, bu yardımların olması gerekenden çok daha az olduğuna dikkat çekiyor.

UNHCR sözcüsü Leo Dobbs, mültecilerin yaşam koşullarının her ülkede kötüye gittiğini söyledi. Dobbs, Lübnan’da Suriyeli ailelerin ortalama borcunun bu yılın ilk çeyreğinde arttığına dikkat çekti.

Dobbs sözlerine şöyle devam etti: “Yoksulluk sınırı altında yaşayan mülteci sayısı yüzde 70’e dayandı. Bu oran iki yıl öncesine kadar yüzde 50’ydi. Ürdün’de de aynı ivmeyi görüyoruz. Şehirlerde yaşayan kayıtlı Suriyeli mültecilerin yüzde 90’ı ulusal yoksulluk sınırı altında yaşıyorken yüzde 60’ı da borç içinde. Mısır’da da 62 bin mülteci açlık sınırında.”

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Dobbs, çok uzun süredir devam eden iç savaştan kaçan Suriyeli mültecilerin, ellerinde bulunan bütün birikimlerinin tükenmeye başladığını ve giderek artan yoksulluğun da mültecileri istismar ve sömürüye karşı savunmasız bıraktığını söyledi.

Bu durumun rahatsız edici olduğuna değinen Dobbs, yoksullukla birlikte savunmasız kalan mültecilerin aynı zamanda ev sahibi toplumda ortaya çıkan olumsuz davranışlara maruz kaldıklarını söyledi. Dobbs ayrıca, çocukların çalışmak ve kadınların da bedenlerini satmak zorunda kaldığının altını çizdi.

UNHCR, Suriyeli mültecilerin yoksulluk sınırında yaşamalarını engellemek için çok daha fazla yardımın gerekli olduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler ayrıca, hükümetler ve yardım kuruluşlarından bu yıl istediği 4 milyar 550 milyon dolardan sadece 1 milyar 380 milyon dolarını alabildiğini bildirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG