Erişilebilirlik

Suriyeli Muhaliflerden Esat’a Katliam Suçlaması


Suriyeli muhaliflerin, Bayda köyünde Esat güçlerinin giriştiğini iddia ettikleri katliam sonrasından bir görüntü

Suriyeli muhalifler Beşar Esat hükümetinin ülkenin kuzeybatısında bir köyde geniş çapta bir katliam yaptığını ve yüzü aşkın sivili öldürdüğünü iddia ediyor

Suriye Ulusal Koalisyonu, görgü tanıklarının ifadelerine dayandırdığı açıklamasında, Suriye ordusuna bağlı askerlerin Bayda köyünde en az 150 kişiyi idam ettiğini; ölenler arasında kadın ve çocukların da olduğunu iddia etti.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, farklı kaynaklardan topladığı veriler sonucunda olayda en az 50 kişinin öldüğünü ancak toplam sayısının daha yüksek olabileceğini; çünkü çok sayıda kayıp da olduğunu belirtiyor.

Örgüt köydekilerin vurularak, bıçaklanarak ve yakılarak öldürüldüğünü söylüyor. Bayda genellikle Sünniler'in yoğun olarak yaşadığı bir köy. Ancak köyde Alevi nüfus da bulunuyor.

Grup ayrıca hükümet güçlerinin Banyas bölgesinde de Sünniler'in evlerini bastıklarını ve burada da bir katliam olmasından endişe duyduklarını belirtti.

Suriye Ulusal Konseyi bugünkü bildirisinde uluslararası toplumu Suriye’ye müdahale ederek Esat’ın işlediği savaş suçları ve soykırımı durdurmaya davet etti.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ise Perşembe günkü konuşmasına Obama hükümetinin ayaklanmacıları silahlandırmayı tekrar gözden geçireceğini, ancak henüz karara varılmadığını söylemişti. Amerika bugüne kadar Suriye muhalefetine sadece silah dışı yardım sağladı.

Beyaz Saray’dan gelen açıklamalar ülkede kimyasal silah kullanıldığına dair kanıtlar olduğu yönünde. Başkan Obama bunun bir “kırmızı çizgi” oluşturacağını söylemişti.
İnsan hakları grupları bugüne dek 70 bin kişinin hayatına mal olan savaşta hem hükümeti hem de ayaklanmacıları savaş suçları işlemekle suçluyor.

Uluslararası Af Örgütü bugünkü açıklamasında iki tarafın da savaşın başından beri onlarla gazeteciyi tutukladığını, öldürdüğünü ve infaz ettiğini belirtti. Uluslararası Basın Özgürlüğü gününde yayınlanan rapor iki tarafın da insanlık suçları işlemesine rağmen, bu eylemlerin büyük kısmının hükümet güçleri tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG