Erişilebilirlik

Suriyeli Kürtler Özerklik Yolunda İlerliyor


Suriye-Irak sınırında nöbet bekleyen PYD üyesi bir Kürt milis
Suriye’deki iç savaştan etkilenen diğer bölgelere oranla, Kürt nüfusun yoğun olduğu kuzeydoğu bölgesinde okullar açık ve temel hizmetler de verilmeye devam ediyor.

Bu nedenle Kürtlerin kendilerini başarılı bir şekilde yönetebildiklerini göstermiş oluyorlar. Kürt milisler tarafından El-Kaide bağlantılı İslami cihat militanlarından arındırılmış olan Kamışlı kenti Kürt yönetiminin merkezi durumunda.

Kürtlerin kendine olan güveni arttıkça geleceğe ilişkin hedefleri de güçleniyor. Kürtler kuzeydoğu bölgesinde içsavaş bittiğinde yarı-özerk bir idari yapının temelini oluşturabileceklerini düşünüyorlar.

Beşar Esat’a karşı savaşan isyancılara destek vermediği için Suriye Ulusal Koalisyonu tarafından eleştirilen Kürtler, kentlerinin iç savaştan etkilenmemesi için böyle davrandıklarını belirtiyorlar.

Kuzeydoğu bölgesindeki kentlerin çoğu iç savaşın başladığı yıllarda Suriye ordusu çekilmeden önce çıkan çatışmalarda yerle bir edilmişti.

Kamışlı il yönetiminden Moaze Abdül Kerim, Kürtlerin başından beri ayaklanmaya destek verdiklerini, Arap baharıının özgür ve demokratik bir toplum kurma düşünü paylaştıklarını söylüyor.

Esat’ın Kürt halkına yaptığı zulme rağmen amaçlarına barışçı yollardan ulaşmada kararlı olduklarını belirten Abdül Kerim, sadeceSuriye ordusu degil Özgür Suriye Ordusu ile desavaşmaktan kaçındıklarını ancak gerekirse topraklarını savunacaklarını da vurguluyor.

Kamışlı’nın %80’ini kontrol ettiklerini belirten Kürtler kentdeki Suriye’li askerlerin varlığını görmezlikten geldiklerini söylüyor. Kürtler günlük temel ihtiyaç ve hizmetler için Suriye devlet kurumlarına başvurmadıklarını, kentdeki hala Suriye bayrağının dalgalandığı bir avuç devlet binasından uzak durduklarını belirtiyor.

Kürtler bunun yerine Demokratik Birlik Partisi (PYD) başta olmak üzere, yerel Türt grupları tarafından oluşturulan birimlere başvurduklarını söylüyor.

Kerim, iç savaş ile birlikte kentin temel ihtiyaçlarının karşılanması için verilen hizmetlerin kesildiğini, bunun da beraberinde birçok sağlık sorununu getirdiğini vurguluyor. Bu ihtiyaçların düzenli bir şekilde giderilebilmesi için kurulan gönüllü ekipler bir yıl önce göreve başlamış. Kısa bir süre önce toplam 32 gönüllü komite halk sağlığından, kanalizasyona, enerji dağıtımından güvenliğe kadar birçok farklı alanda kente hizmet vermeye başlamış. Belediyenin kadınlardan oluşan bir polis ekibi bile kurulmuş.Gönüllü komitelerin masrafları bağışlar ve zorunlu olarak toplanan hizmet ödemeleri sayesinde karşılanıyor. Ödemelerin Suriye hükümeti tarafından toplanan miktardan daha az olduğuna dikkati çeken Kerim, 120 komite üyesinin sembolik ücret aldığını, kendisinin aylık gelirinin de 70 dolar olduğunu belirtiyor.

Kürtler iç savaşın getirdiği kaos ve islamcı terörden uzak olmaktan son derece memnun.

Kamışlı’da kadın giyim mağazası işleten Dania Moon, eskiden can güvenliği nedeniyle dükkanı erkenden kapamak zorunda kaldıklarını, kadın giyimini İslami kurallara aykırı bulan kişilerin tehditleri altında yaşadıklarını belirtiyor.

Bölgedeki istikrar Suriye’nin para birimi ile dolar arasındaki değer farkını da kapatmış ancak fiyatlar hala yüksek, iç savaş öncesinin iki katı.

Bölgede yetiştirilen sebze ve meyveler bol miktarda dükkanlarda satılıyor ama Türkiye’nin Suriye ile bölgedeki sınırını kapatmış olması ithal malları konusunda sıkıntı yaratıyor..

Ne varki Toros Dağları’nın eteklerinde yer alan 200 bin nüfuslu Kamışlı’nın yakaladığı bu barış ve istikrar ortamı tehdit altında. İslamcı militanlar intihar bombacılarını kullanarak kenti tekrar kaos ortamına sürüklemek istiyorlar. Altı ayda 37 bombalı araç patlaması ve üç intihar saldırısının yaşandığı kentde 40’ın üzerinde insan hayatını kaybetmiş.

Kürt askeri birimlerinin komutanlarından Giwan İbrahim, Esat yönetiminin Kürtlerin şu anda güçlü olduğunu bildiği için saldırmamayı tercih ettiğini, Kürtlerin de Esat’ın dostları olmadığını bildikleri halde kentin güvenliği ve istikrarını düşünerek aynı şekilde davrandıklarını belirtiyor.
XS
SM
MD
LG