Erişilebilirlik

AP: 'Suriyeli Kürtler ABD'den Çekilme Konusunda İzahat Bekliyor'


Amerikan haber ajansı AP’nin geçtiği bir habere göre, Suriyeli Kürtler, Suriye’den çekilme konusunda çelişkili görünen açıklamalar yapan ABD’den konuya açıklık getirmesini talep ediyor.

AP, haberini Suriyeli bir Kürt yetkiliye dayandırdı.

Başkan Donald Trump Suriye’deki tüm ABD askerlerini çekme kararı aldığını açıklamıştı, ancak haftasonunda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Kürtler’in güvenliğinin ve IŞİD militanlarının yenilgiye uğratılmasının ABD askerlerinin Suriye’den çekilmesi için artık bir ‘‘koşul’’ olduğunu söylemişti.

Suriye’nin kuzeyinden AP’ye konuşan Badran Ciya Kurd, Kürtler’in Amerika’nın duruşunda herhangi bir değişikliğe gittiği yolunda bilgilendirilmediklerini, Bolton’un son açıklamaları ve bunun ne anlama geldiği konusunda bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

Kurd, “Resmi olarak ya da doğrudan bilgilendirilmedik, duyduklarımız medyada gördüklerimizden ibaret” ifadesini kullandı.

Bolton çekilme konusunda bir takvim bulunmadığını belirtse de, Başkan Trump Amerikan askerlerini Suriye’den çekme konusunda hala kararlı olduğunu vurguladı. Ancak Trump, “bunu süratle yapacağımızı asla söylemedim” dedi ve “IŞİD yok edilene kadar” tam bir çekilme olmayacağını da ekledi.

Trump 19 Aralık’taki açıklamasındaysa, Amerikan güçlerinin IŞİD’i Suriye’de yenilgiye uğrattığını belirterek, “Trump başkanlığı döneminde orada olmak için tek gerekçem buydu” ifadesini kullanmıştı.

Suriye’deki Kürt güçler, IŞİD’e karşı savaşta sahada Amerika’nın ana ortağı konumundaydı. Trump’ın çekilme kararı müttefiklerden yoğun eleştiri almış ve Savunma Bakanı Jim Mattis’in istifasına yol açmıştı. Karar bölgedeki Kürt güçler arasında da güçlü endişelere neden olmuştu. Türkiye, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) içerisindeki ağırlıklı grubu oluşturan YPG’yi PKK’yla bağlantılı olduğu gerekçesiyle terör örgütü olarak görüyor. Ankara, Trump kararını açıklamadan önce, Kürt güçlere karşı Fırat’ın doğusuna operasyon başlatmaya hazırlandığının sinyallerini veriyordu.

Ciya Kurd, Bolton’un, “Türkiye’nin Kürtler’i öldürdüğünün farkında olduğunu ve bunun olmaması için garantiler istediğini” belirterek, “Türkiye, Kürt varlığına DAEŞ ve tüm uluslararası terör örgütlerinden daha büyük tehdit oluşturuyor” dedi.

Avrupa’daki Kürt Araştırmaları Merkezi’nin başkanı Navaf Halil de, “Başkan Trump’ın askerlerin çekilmesiyle ilgili açıklaması kafa karışıklığı ve Amerikan tarafına karşı bir güvensizlik doğurdu” diye konuştu. Halil, Bolton’un açıklamalarının, “söylenmemesi gereken bir şeyi düzeltme amacını taşıdığı” görüşünü dile getirdi.

XS
SM
MD
LG