Erişilebilirlik

'Suriyeli İsyancılara Yardım Arttırılıyor'


Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, bugün Katar’da katıldığı Suriye’nin Dostları toplantısında Esat rejimine karşı devletlerin, Suriyeli isyancılara ek destek konusunda anlaştığını bildirdi.

Kerry, 11 katılımcı ülkenin isyancılara askeri ve insani yardımları arttıracağını açıkladı. Suriye’de iki yılı aşkın süredir devam eden iç savaş on binlerce kişinin ölümüne yol açtı.

Amerika Dışişleri Bakanı, Washington’un Suriyeli isyancılara yardımı arttıracağını söylemekle birlikte iç savaşa görüşmeler yoluyla çözüm bulunabileceğini söyledi. Kerry, azınlıklar da dahil tüm Suriye halkının kendi geleceğini belirlemesi için çabaladıklarını, bu çabaları baskı ve şiddet ortamından uzak, barışçıl bir ortamda gerçekleştirmek istediklerini söyledi.

Amerika ve İngiltere, Suriyeli isyancılarla Esat rejimi yetkililerini Cenevre’de görüşme masasına getirmeye çalışıyor. Kerry, bugün Doha’da bir araya gelen bakanların acilen Cenevre görüşmelerinin gerçekleştirilmesine öncelik verdiğini söyledi.

Ancak Katar Başbakanı Şeyh Hamad bin Casim el Tani, krizi çözmenin yolu olarak “güç kullanma” çağrısında bulundu. El Tani, hem Arap ülkelerinin hem de uluslararası çabaların sonuç vermediğini, uluslararası toplumun Suriye’deki olaylara seyirci kaldığını savundu.

Kerry de, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın soruna askeri çözümlerle yaklaşmayı tercih ettiğini, İran ve Lübnanlı Hizbullah örgütünün de kendisine destek verdiğini bildirdi.

Bu arada Suriyeli isyancılar Halep’te Esat rejimi güçlerine karşı yeni bir saldırı başlattı. Suriye ordusununsa Şam’daki isyancı hedeflerini bombaladığı bildirildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG