Erişilebilirlik

'Suriyeli İsyancılar Halep Kuşatmasını Kırdı' İddiası


Halep'te isyancı güçler

İki Suriyeli muhalefet örgütü, isyancıların, 31 Temmuz’dan bu yana Halep’te devam eden ağır çatışmalarda Esat rejimine bağlı ordunun kuşatmasını kırdığını bildirdi.

Merkezi İstanbul’da bulunan Suriye Ulusal Koalisyonu, Twitter’dan attığı mesajda, “İsyancılar Halep kuşatmasını kırdı” diye yazdı.

Aşırı muhafazakar Ahrar el Şam örgütü de Twitter açıklamasında isyancıların Halep’in güneybatısındaki Ramusa’yı ele geçirdiğini ve Halep güzergahının açıldığını bildirdi.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü ise kuşatmanın kırıldığı iddialarını doğrulamadı ve Ramusa’da yoğun çatışmaların devam ettiğini açıkladı.

Suriyeli muhalefet grupları, Halep’in isyancıların elindeki semtlerine yönelik hükümet kuşatmasını kırmak amacıyla bu sabah (Cumartesi) yeni bir saldırı başlattı. Gerek isyancılar, gerekse Şam hükümetinin kontrolundaki devlet medyası, kentin güneybatı bölgesinde çatışmalar ve hava bombardımanının yoğunlaştığını doğruluyor.

Menbiç neredeyse IŞİD’den kurtarıldı

Bu arada Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü, Arap ve Kürt savaşçılardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri’nin Menbiç’i kontrolu altına aldığını ve kent sokaklarını kalan IŞİD militanlarından temizlemeyi sürdürdüklerini bildirdi.

Koalisyona ait uçakların saldırılarıyla desteklenen SDG, Menbiç operasyonunu iki ay önce başlattı. Menbiç, IŞİD’in Türkiye sınırına komşu bölgesinde tutabildiği son yerdi.

Suriyeli Kürt eylemci Mustafa Bali, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, Menbiç’in tamamen SDG’nin eline geçmesinin “bir an meselesi” olduğunu söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG