Erişilebilirlik

Suriyeli İsyancılar Görüşmelere Katılmıyor


Havan saldırısından korunmaya çalışan bir Özgür Suriye Ordusu savaşcısı

Özgür Suriye Ordusu komutanı General Salim İdris, 22 Ocak'ta Cenevre'de yapılacak barış görüşmeleri için koşulların uygun olmadığını ve konferans boyunca savaşmaya devam edeceklerini açıkladı

Suriye Ordusunun komutanı Cenevre’de yapılması planlanan barış konferansına katılmayacaklarını ve Devlet Başkanı Beşar Esat’ı devirmek için savaşmaya devam edeceklerini açıkladı.

General Salim İdris El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada koşulların Cenevre-2 görüşmeleri için uygun olmadığını ve Özgür Suriye Ordusunun konferans boyunca çatışmaları durdurmayacağını belirtti.

Ana muhalefet grubu olan Suriye Ulusal Koalisyonu görüşmelere katılma konusunda kesin kararını vermediğini bildirirken Esat’ın geçiş döneminde hiçbir rol almaması görüşünde ısrar ediyor.

Birleşmiş Milletler, uzun süredir beklenen Suriye barış konferansının 22 Ocak’ta Cenevre’de yapılacağını bildirmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Pazartesi günü Suriye hükümetinin ve muhalefetin ülkedeki savaşa son verme niyetiyle konferansa katılmalarını beklediğini açıklamıştı.

Görüşmelerin amacı iki tarafın da siyasi bir anlaşmaya varmasını sağlamak. Bu anlaşmaya, tam yetkilerle donatılmış bir geçiş hükümeti kurulması da dahil olacak.
Sözkonusu barış konferansı, kimlerin katılımıyla gerçekleşeceği ve hangi şartlar altına yapılacağına dair soru işaretleri nedeniyle aylardır erteleniyordu.
XS
SM
MD
LG