Erişilebilirlik

Suriyeli İsyancılar Arasında Uzlaşma Girişimi


Suriye’de bazı güçlü isyancı gruplar el-Kaide bağlantılı militanlarla Batı destekli Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalara son verilmesini ve radikal İslamcıları kuvvetlerini iki gün içinde geri çekmeye çağırdı.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, çağrıyı imzalayan gruplar arasında Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklenen İslamcı Ordu, Tevhid Tugayı ve Ahrar el-Şam bulunuyor.

Geçen ay Türk sınırına beş kilometre uzaklıktaki Azaz kasabasını ele geçiren El-Kaide ile bağlantılı Irak ve Levant İslam Devleti o tarihten beri Özgür Suriye Ordusuna bağlı Kuzey Fırtınası Tugayı ile sürekli çatışmıştı.
İsyancı grupların taraflar arasında ateşkes sağlanması için daha önceki arabuluculuk girişimi sonuç vermemişti.
İsyancı gruplar arasındaki bölünme daha iyi silahlanmış ve örgütlenmiş Suriye ordusuna karşı verilen mücadeleyi zorlaştırıyor.

Öteyandan Suriye’nin kimyasal silahlarının imhasını denetleyecek uluslararası uzmanlar çalışmalarını sürdürüyor.
19 uzman ve 14 BM görevlisinden oluşan ekibin inceleme yaptığı yerler gittiği açıklanmadı.

Merkezi Lahey’deki Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütüne bağlı uzmanlar Suriye’deki 1,000 ton olduğu tahmin edilen kimyasal silah stoklarının tesbit ve dökümünü yapacak.
Sarin, hardal ve diğer yasaklanmış zehirli gazları içeren kimyasal stokların ülke çapında 44 yerde depolandığı tahmin ediliyor.

Amerika ile Rusya arasında varılan ve Suriye hükümeti tarafından kabul edilen anlaşma kimyasal silahların dökümünün 1 Kasım’a kadar bitirilmesini öngörüyor.
Anlaşmaya göre kimyasal silahların imhası ise 2014 yılının ortasında tamamlanacak.

İmha işleminde zehirli gazların yüklendiği roketler havaya uçurulacak, boş kovanların üzerinden tank geçirilecek ya da içleri betonla doldurulacak, makinalar yağlayıcı madde konmadan çalıştırılarak işlemez hale getirilecek ve karıştırma cihazları balyozlarla parçalanacak.

Öteyandan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin Suriye’yi kimyasal silahlardan arındırma planın doğru yolda ilerlediğini açıkladı. Putin dünya güçleri, uluslararası uzmanların çalışmalarını desteklemeyi sürdürürse askeri güç kullanmaya gerek kalmayacağını söyledi.
XS
SM
MD
LG