Erişilebilirlik

Suriye'den Çekilmeye İlişkin Çerçeve Plan Hazır


Amerika askerleri halen Suriye'deki görevlerine devam ediyorlar

Uzunca bir süredir konuşulan Amerika askerlerinin Suriye’den çekilmesine ilişkin plan hazır ancak çekilme kısa sürede gerçekleşecek gibi görünmüyor.

Pentagon Sözcüsü Komutan Sean Robertson, 2 bin Amerika askerinin çekilmesine dair çerçevenin onaylandığını bölgedeki komutanların da çekilmenin gerçekleşmesi konusunda çalışmaya başladıklarını söyledi. Ancak Robertson, “Bu çerçeve koşullara bağlı olarak işleyecektir, askerler keyfi bir zamanlamaya göre çekilmeyecekler” dedi.

Robertson, herhangi bir güvenlik ya da benzeri konuya ilişkin etkenden bahsetmezken çekilmeye ilişkin aralarında hava koşullarının da bulunduğu bazı şartların göz önünde bulundurulmakta olduğunu söyledi.

Sözcü ayrıca Pentagon’un, düzenli olarak Suriye’den çekilme oranlarına ilişkin bilgiler paylaşacağını belirtti.

Tam da Pentagon Sözcüsü’nün çekilmeye ilişkin çerçevenin onaylandığını söylediği saatlerde Başkan Trump, Twitter üzerinden medyayı, Suriye’den hemen çekileceğine dair ifadeler kullandığını söyledikleri gerekçesiyle eleştiriyordu.

Oysa Amerika Başkanı Donald Trump 19 Aralık’ta yayınladığı video mesajında, “Asker çocuklarımız, erkeklerimiz ve kadınlarımız hepsi dönüyorlar, şimdi dönüyorlar” ifadelerini kullanmıştı.

O tarihte hükümet yetkilileri çekilmenin 30 gün kadar süreceğini tahmin ediyorlardı. Ancak o günden bu yana üst düzey Amerikalı diplomat ve askeri yetkililer çekilme takvimini yavaşlattılar. Bu arada Savunma Bakanı Jim Mattis hızlı çekilme kararının ardından istifa etti.

Geçen Cuma günü de üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi “Çekilme için bir takvim yok” dedi.

Pazar günü de İsrail ve Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmekte olan Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, çekilmenin ancak sahadaki koşullara bağlı olabileceğini söyledi.

Fakat Başkan Trump Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Suriye ve IŞİD’e yönelik konulardaki yaklaşımda değişiklik olduğu iddialarını reddetti.

Twitter’dan yayınladığı mesajında, “Baştaki açıklamamdan farklı bir durum yok. Uygun olan zamanda çekileceğiz ancak aynı esnada gereken ve uygun şekilde IŞİD’le mücadelemiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Trump mesajında, “Özellikle yıllar önce alınan yanlış kararlardan kaynaklı ve zengin ülkelerden çok az maddi destek aldığımız ama onların bizim yaptıklarımızdan faydalandıkları bu sonsuz savaşın muhteşem sonu artık gelecek” dedi.

Askeri yetkililer Suriye’den çekilme sürerken de Amerika ve koalisyon ülkelerinin, ortaklarını ve müttefiklerini IŞİD’e karşı mücadelede desteklemeye devam edeceklerini söylüyorlar.

YPG

Trump’ın çekilme açıklamasından bu yana Amerika ve koalisyon ortaklarına ait uçaklar, Fırat nehri vadisi civarındaki IŞİD hedeflerini bombalamayı sürdürdüler.

Yetkililer, sürmekte olan bombardımanların terör örgütünün iletişim ve propaganda kapasitesinin neredeyse yarısını yok ettiğini ilan ettiler.

Ayrıca Suriye Demokratik Güçleri’nin Ebu Hasaan, Kashmah ve Hajin’i IŞİD’in kontrolünden almasına imkan tanıdığına dikkat çekiyorlar.

Ancak buradaki temel kaygı; Amerika askerleri çekildikten sonra Kürt savaşçıların durumu ne olacak.

Amerika’nın çekilmesi, Washington’un IŞİD’e karşı mücadelede önemli bir rol oynadığını düşündüğü ancak Ankara’nın terörist olarak değerlendirdiği Kürt savaşçılara, Türk ordusunun saldırabilmesi durumunu ortaya çıkaracak.

Türkiye Suriye’deki YPG/PYD’yi, PKK’nın devamı olarak kabul ediyor.

Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, “Türklerin, Amerika’yla tam bir uzlaşı ve koordinasyon olmaksızın bir askeri hareket düzenleyeceklerini düşünmüyoruz. Bizim askerlerimizi tehlikeye atmıyorlar ama Başkan Trump’ın bizimle birlikte savaşan Suriye muhalefetini de tehlikeye atılmaması isteğine uyuyorlar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın yanıtı

Pazartesi günü New York Times gazetesine yazdığı makalesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trump’ın çekilme kararını doğru bir hareket olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Erdoğan yazısında, “Amerika’nın çekilmesi dikkatli şekilde planlanmalıdır ve doğru ortaklarla Amerika’nın, uluslararası kamuoyunun ve Suriye halkının çıkarlarını korumak zorundadır. Türkiye bu güce sahip ve bu görevi yerine getirebilecek yegane ülkedir” ifadelerini kullandı.

Ancak Erdoğan, Türkiye’nin YPG’nin de aralarında bulunduğu tüm terör örgütlerine karşı savaşını sürdüreceği uyarısında da bulundu.

Erdoğan, "Türkiye kendisinin güvenliği ve uluslararası kamuoyunun çıkarları için gerekenleri yapmayı sürdürecektir. Türkiye’nin denetimi altında YPG ya da sözde İslam devleti(IŞİD) kontrolündeki topraklar, halkın seçeceği konseyler tarafından yönetileceklerdir. Terör örgütleriyle bağlantısı olan hiç kimse bu yerel yönetimlere giremeyecektir” ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG