Erişilebilirlik

Suriye'deki Denetçilerin Güvenlik Korkusu


Silah denetçilerini göreve götüren BM konvoyu
Suriye’deki kimyasal silah uzmanları kaldıkları otelin yakınında bomba yüklü araçlar ve havan topları ile düzenlenen saldırıların ardından güvenlik kaygılarının arttığını bildiriyor.

Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü yetkilisi Malik Ellahi ancak güvenlik sorunlarının bugüne kadar uzmanların çalışmalarını etkilemediğini söyledi.
Ellahi uzmanların Suriye tarafından açıklanan kimyasal silahların depolandığı yeri ziyaret ettiğini ve bunların altısındaki ekipmanı tahrip ettiğini açıkladı.

Uzmanların çalışmalarının ilk bölümünü 1 Kasım’a kadar tamamlamaları ve kimyasal silahların tümünü gelecek yılın ortasına kadar tahrip etmeleri öngörülüyor.

Öteyandan Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil uzun süredir önerilen barış konferansının 23-24 Kasım tarihlerinde yapılacağını açıkladı.
Amerika ve Rusya aylardır hükümet ve muhalif güçleri krize siyasi çözüm bulmak için biraraya getirmeye çalışıyor. Ancak Suriye muhalefetinin bölünmüş olması konferansın toplanmasını sürekli engelliyor.

Çarşamba günü Suriye’nin güneyinde seyir halindeki bir otobüs, yol kenarına yerleştirilmiş patlayıcıların infilak etmesi üzerine havaya uçtu, aralarında altı kadın ve dört çocuğun olduğu 21 kişi yaşamını yitirdi

Merkezi İngiltere’de bulunan İnsan Hakları Gözlem Örgütü, otobüsün Dera kentinin Tel Al-Cuma bölgesinden geçerken havaya uçtuğunu bildiriyor.
Beşar Esat’a bağlı güçler, yol kenarına patlayıcı yerleştirmekle suçlanıyor. Öte yandan İnsan Hakları Gözlem Örgütü, patlamanın olduğu nokta yakınında Suriyeli isyancılar tarafından ele geçirilen ve eskiden orduya ait olan bir karakol bulunduğunu bildiriyor.
Suriye Hükümeti, olaya ilişkin bir açıklama yapmadı.

Dera kenti, 2011 yılının Mart ayında, barışçı protesto eylemleriyle başlayan, ancak kısa sürede iç savaş halini alan ve 100 bin kişinin hayatını kaybettiği bir krize dönüşen çatışmaların beşiği olarak kabul ediliyor. Birleşmiş Milletler, çatışmalar yüzünden 2 milyon Suriyelinin ülkeyi terk ettiğini, 4 milyon 250 bin Suriyelinin ise iç göçe zorlandığını bildiriyor.
XS
SM
MD
LG