Erişilebilirlik

‘Suriye’deki Çatışmalarda Ölü Sayısı 500'e Yakın’


Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü Halep, İdlib ve Rakka’da isyancılarla radikal Irak-Şam İslam Devleti örgütü arasında bir haftadır süren çatışmalarda 500’e yakın kişinin öldüğünü açıkladı

Suriye’de 85’i sivil 500’e yakın kişinin Suriyeli isyancılarla radikal Irak-Şam İslam Devleti örgütü arasındaki çatışmalarda öldürüldüğü bildiriliyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Halep, İdlib ve Rakka’da bir hafta süren şiddetli çatışmalarda 482 kişinin öldüğünü açıkladı. Ölen 85 sivilin 21’inin IŞİD militanları tarafından idam edildiği, diğerlerinin çapraz ateşte öldüğü belirtiliyor.

Örgüte göre İslamcı ve İslamcı olmayan 240 isyancı, Halep, Rakka, Hama ve İdlib’te bomba yüklü araçlarla girişilen saldırılar ve silahlı çatışmalarda öldürüldü. Halep’te ise IŞİD militanları 20 kişiyi idam etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü ayrıca 157 IŞİD militanının da çatışmalarda öldüğünü, 47’sininse diğer gruplara bağlı isyancılar tarafından idam edildiğini bildirdi.

Öte yandan Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye ordusunun kontrolündeki Humus’tan kaçmaya çalışan 37 isyancının öldürüldüğünü duyurdu.
XS
SM
MD
LG