Erişilebilirlik

Suriye'de Yeni Kimyasal Silah Saldırısı İddiası


Suriye’nin iç bölgelerinde bir köyde kimyasal silah saldırısı düzenlendi. Şam hükümeti, isyancılar ve insan hakları örgütleri olayı doğruladı, ancak taraflar saldırıyla ilgili birbirlerini suçluyor

İsyancı Suriye Ulusal Koalisyonu ve isyancılara yakın Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Esat rejimine bağlı güçlerin dün Kfar Zeita köyüne düzenlediği hava saldırısında çok sayıda kişinin yaralandığını ve zehirli gaz salındığını açıkladı.

Suriye Devlet televizyonu ise köye kimyasal silah saldırısını el Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’nin düzenlediğini iddia etti ve iki kişinin öldüğünü bildirdi. Zehirli gazın öldürücü düzeyin altında klor içerdiği bildirildi.

Tarafların iddiaları bağımsız kaynaklarca doğrulanamıyor.

Geçen yıl Ağustos ayında Şam yakınlarındaki bir mahalleye düzenlenen kimyasal silah saldırısında yüzlerce sivil hayatını kaybetmişti. Amerika ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok devlet, saldırıdan Suriye hükümetini sorumlu tutmuş, Beşar Esat yönetimi ise isyancıları suçlamıştı. Olayın ardından Şam hükümeti, Amerika’nın askeri müdahalesini önlemek için elindeki tüm kimyasal silah stoklarını teslim etmeye razı olmuştu.

Ağustos ayındaki saldırıda öldürücü sarin gazı kullanılmıştı.
XS
SM
MD
LG