Erişilebilirlik

Suriye'de Güvenlik Kuvvetleri Dört Kişiyi Öldürdü


Suriye'de Güvenlik Kuvvetleri Dört Kişiyi Öldürdü

Şiddet olaylarının Dara ve Lazkiye’den sonra patlak verdiği kıyı kenti Banyas’ta güvenlik kuvvetleri ve hükümet yanlısı milisler göstericilere ateş açtı. Olayda dört kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

Gelen haberlere göre, otomobillerle gelen Esad yanlıları, Ebu Bekir el Sıddık camiinin önündeki gruba ateş açtı.

Banyas’ta haftasonu hükümet karşıtı gösteriler yapılmıştı. Kentte telefon hatları çalışmadığı için neler yaşandığı tam olarak öğrenilemiyor. Fransız haber ajansına ulaşan kent sakinleri, tüm ev ve cep telefonlarının kesildiğini söyledi.

Suriye’de iki kentte de haftasonu yapılan gösterilerde güvenlik güçlerinin protestoculara ateş açtığı haber verildi.

Lazkiye’de göstericilerin üzerine gerçek mermilerle ateş açıldı. Dara’da ise görgü tanııkları, Cuma günü ölenlerin cenazesine katılan kişilere güvenlik güçlerince ateş açıldığını bildiriyor.

Suriyeli bir insan hakları örgütü, hükümet güçlerinin Cuma günü Dara’da 26 kişiyi öldürdüğünü bildirdi. Hükümetin,gösterilerin durması uyarısına rağmen eylemcilerin liderleri yeni gösteri çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Avrupa Birliği Dışişleri yetkilisi, Suriye’de yaşanan şiddet olaylarını kınadı. Avrupa Birliği yetkilisi Catherine Ashton, Şam hükümetini siyasi reformlar yapmaaya çağırdı.

Beşar Esad siyasi reformlar yapacağı ve özgürlükleri kısıtlayan olağanüstü hal uygulamasını kaldıracağı yönünde söz vermişti. Ancak Esad'ın vaadleri protesto gösterilerinin sona ermesini sağlayamadı. Eylemcilerin liderleri, Suriye’de baştanbaştan yeni bir siyasi yapılanma istiyor.

XS
SM
MD
LG