Erişilebilirlik

Suriye'de Ordu Yeni Cuma Eylemlerine Karşı Önlem Alıyor


Suriye'de Ordu Yeni Cuma Eylemlerine Karşı Önlem Alıyor

Suriye’de bugün yeni gösterilerin planlanmasının ardından ordu, çok sayıda kente askeri birlikler sevk etti.

Ordu, Dara’dan çekildiğini açıklamakla birlikte yeni birlikler, son iki gündür Rastan, Humus ve Banyas’a yerleştiriliyor. Görgü tanıkları yaklaşık 200 tankın Rastan’ı çevrelediğini, Banyas’ta 30 kadar girişin de tutulduğunu söylüyor. Banyas’ın kuşatılacağı kaygısıyla yüzlerce ailenin kenti terk ettiği bildirildi.

Suriyeli eylemcilerse gösterilerini sürdürmekte ısrarlı.

Dün Suriye güvenlik kuvvetleri, başkent Şam’ın Sakba banliyösüne düzenledikleri baskında 300 kişiyi tutukladı. Sakba dışında Şam’ın, Erbin, Duma ve Tel semtlerine de askerler sevk edildi.

Ordu’nun Dara’dan çekildiğini bildiren yetkililer, yaptıkları açıklamada, “teröristlerin gözaltına alındığını ve kente düzen getirdiklerini” savundu. Bununla birlikte Daralılar, tank, asker ve nişancıların bulunduğu kentte hala sınırlı hareket etmek zorunda kaldıklarını bildiriyor.

Birleşmiş Milletler sözcüsü, Genel Sekreter’in Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a yaptığı çağrının ardından bir insani yardım ekibinin Dara’ya girmeye hazırlandığını bildirdi.

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün Roma’da İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini’yle Suriye hükümetine yaptırım olasılıklarını görüştü.

XS
SM
MD
LG