Erişilebilirlik

Suriye’de Onlarca Ölü


Suriye’nin kıyı kentleri Cebele ve Tartus’ta gerçekleştirilen saldırılarda onlarca kişi yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı. Saldırıları IŞİD üstlendi. Örgüt, hedefin Alevi azınlık olduğunu belirtti.

Cebele ve Rus askeri üslerinin bulunduğu Tartus’taki saldırılar Suriye’de çatışmaların başladığı tarihten buyana gerçekleştirilen en kanlı saldırılar.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre saldırılarda 120’den fazla kişi hayatını kaybetti. Devlet medyası ise 78 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Saldırganlar, Rusya’nın donanma üssünün bulunduğu Tartus’daki saldırılarda en az 5 intihar saldırganı ve 2 bomba yüklü araç kullandı.

Dünya güçlerinin Cenevre’de Suriye konusunda barışa ulaşamadığı ülkede son haftalarda çatışmalar artmış durumda. Cebele’de meydana gelen 4 patlamanın biri hastane yakınlarında, diğeri de otobüs durağında gerçekleşti. Tartus’taki patlamalarda da otobüs durağı hedeflerden biri oldu İnsan Hakları Gözlemevi’ne göre.

Aleviler hedef alındı

Şam yanlısı sosyal medya kullanıcıları yerlerde cansız bedenleri gösterdi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Cebele’deki ölü sayısını ilk önce 53, Tartus’ta hayatını kaybedenlerinkini ise 48 olarak açıkladı.

Devlet medyası ölü sayısını 78 olarak açıkladı, IŞİD internette Amaq haber ajansında yayınladığı bildiride saldırıların sorumluluğunu üstlendi ve savaşçılarının Alevileri hedef aldığını kaydetti.

Suriye Enformasyon Bakanı Omran el-Zubi teröristlerin cephede savaşmaktansa sivilleri hedef aldığını söyledi.

Şam, 5 yıldır devam eden içsavaşta çatışan bütün grupları terörist olarak nitelendiriyor.

Başkent Şam ve Humus kentlerinde yılın ilk zamanlarında gerçekleştirilen ve IŞİD tarafından üstlenilen saldırılarda onlarca kişi yaşamını yitirmişti.

Cebele’nin kuzeyinde yer alan Lazkiye kenti de geçen yılın son günlerinden buyana bir dizi bombalı saldırıların hedefi oldu.

Rejim güçleri ve müttefikleri Halep ve çevresine bombalamalarını son dönemde artırmış durumda. Muhalifler de aynı bölgeye saldırılarını artırdı.

XS
SM
MD
LG