Erişilebilirlik

Suriye'de Ölü Sayısı Yükseliyor


Pazar günü Türk sınırındaki İdlip kentinde öldürülen 12 yaşındaki bir göstericinin cenazesi kaldırılırken

Suriye’de ölü sayısı yükselirken BM insan hakları yüksek komiseri Navi Pillay hemen ateş ilan edilmesi çağrısında bulundu.

İnsan hakları grupları gün boyunca 20’si Helfaya’da olmak üzere 41 sivilin öldürüldüğünü bildiriyor. Kuşatma altındaki Humus’da muhalefet kaynakları, Esad’ın kardeşi Mahir’in komutasında olan Dördüncü Tümen’e bağlı tankların kent sokaklarına girdiğini söylüyor.

Navi Pillay Cenevre’de toplanan BM İnsan Hakları Konseyine uluslararası topluluğun Suriye ordusunun sivil halka saldırılarını önlemek için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi. Pilay, Suriye’den uluslararası gözlemcilerin ülkeye girmesine ve yardım örgütlerinin Humus ve diğer kentlere gıda ve ilaç ulaştırmasına izin vermesini de istedi.

Suriye’nin Cenevre’deki BM büyükelçisi Faysal el-Hamvi, Pillay konuşurken protesto amacıyla salonu terketti.

BM çatışmalarda bugüne kadar ölenlerin sayısının 7 bin 500'ü geçtiğini bildiriyor.

Suriye’de yeni anayasa büyük oy çoğunluğuyla onaylanırken ülkeçapında 100’ü aşkın kişi öldürüldü.

Merkezi Londra’daki Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü cankayıplarının çoğunun Humus’un Sünni mahallesine yeniden düzenlenen top saldırılarında meydana geldiğini açıkladı.

Suriye içişleri bakanlığı muhalefetin boykot çağrılarına rağmen referandumda seçmenlerin yaklaşık yüzde 90’nın yeni anayasaya evet oyu verdiğini bildirdi

İçişleri bakanı Muhammed el-Şaar katılma oranını yüzde 57,7 olarak açıklarken 8.4 milyon oy kullanıldığını belirtti.

Özellikle Beşar Esad’ın orta sınıf ve azınlıkların desteğine sahip olduğu Şam ve Halep’te katılma oranının yüksek olduğu haber veriliyor.

Buna karşın direnişin güçlü olduğu Humus, İdlip ve Daraa kentlerinde katılımın çok az olduğu bildirildi.

Yeni anayasa, Baas Partisinin tek parti yönetimini sona erdiriyor, çoğulcu demokrasiye geçiliyor ve devlet başkanının görev süresi yedi yıllık iki dönemle sınırlandırılıyor.

Batılı hükümetler referandumu gözboyama olarak niteleyerek reddederken Rusya ve Çin memnunlukla karşıladı.


XS
SM
MD
LG