Erişilebilirlik

'Suriye’de Ölü Sayısı 100 Bini Aştı'


Suriyeli muhalifler, 2011 yılında Şam rejimine karşı başlatılan ayaklanmada bugüne kadar ölenlerin sayısının 100 bini aştığını açıkladı.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, ölenlerden 18 bininin isyancı, 40 bininin ise rejim yanlısı savaşçılar olduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler de bu ay başında yaptığı açıklamada ölü sayısını 93 bin olarak açıklamış, ancak bunun çok daha yüksek olabileceğine dikkati çekmişti.

Bu arada Ürdün Kralı Abdullah, Suriye’deki iç savaşın bölgeye mezhepler arası bir savaş olarak yayılabileceği uyarısında bulundu. Kral Abdullah, Arapça yayınlanan Asharq El-Awsat gazetesine verdiği özel demeçte, Suriye’deki savaşın hala siyasi yollarla çözülebileceği umudunu dile getirdi.

Kral Abdullah, Suriye konusunu bölgede temaslarda bulunan Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry ile ele alacak.

Kerry, dün, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Saud El-Faysal ile görüştü. Faysal, uluslararası toplumun, İran ve Hizbullah militanlarının Şam rejimine verdiği desteği engellemesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Suud El-Faysal, Rusya’nın Suriye’ye verdiği desteği eleştirdi ve Şam’a silah satışının yasaklanmasını istedi.

Suudi Arabistan, muhalif gruplara silah desteği sağlıyor, bugüne kadar silah dışında askeri yardım yapan Amerika da bir süre önce Suriyeli gruplara silah göndereceğini açıkladı.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran El-Zubi, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı’nın açıklamalarını eleştirdi, teröristlere para ve silah veren bu ülkenin, siyasi çözüm süreci içinde yer almaması gerektiğini söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry de, Suriye’deki krizi çözmenin en iyi yolunun siyasi süreç olduğunu tekrarladı. Kerry, gelecek hafta konuyu Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la görüşecek.

Suriye için Cenevre’de yapılması planlanan konferans içinse umutlar giderek azalıyor.
BM Suriye Özel Temsilcisi Lahdar İbrahimi, dün Cenevre’de yaptığı açıklamada, hem Suriye’de hem de bölgede durumun giderek kontroldan çıktığını, ama konferansın yapılma ihtimalinin az olduğunu söyledi.

Pazartesi günü Suriye Dışişleri Bakanı, Beşar Esat’ın görevden ayrılmayacağını ve ateşkes sağlanmadan barış masasına oturmayacaklarını söyledi.

Suriyeli muhalifler de, Hizbullah’ın rejime destek verdiği ve İranlılar Suriye halkını hedef aldığı sürece görüşmelere katılmanın yararı olmayacağını söylüyor.
XS
SM
MD
LG