Erişilebilirlik

Suriye’de Kimyasal Silah Denetçilerine Saldırı


Suriye’de saldırıya uğrayan Birleşmiş Milletler silah denetçilerinin durumlarının iyi olduğu bildiriliyor

Suriye’de saldırıya uğrayan Birleşmiş Milletler silah denetçilerinin durumlarının iyi olduğu bildiriliyor.

Birleşmiş Milletler adına Suriye’de klor gazı bombası kullanıldığı iddialarını soruşturmakla görevli heyetin konvoyuna Hama bölgesinde saldırı düzenlendi.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü heyetin güvende olduğunu ve üslerine geri döndüklerini bildirdi. Açıklamada, saldırının tam olarak nerede gerçekleştiği ve sorumlularının kim olduğuyla ilgili ayrıntı verilmedi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada altı denetçi ve şoför olduğu bildirilen beş Suriyelinin “teröristler” tarafından Hama yakınlarında kaçırıldığı bildirilmişti. Suriye hükümeti, silahlı isyan güçlerini, terörist olarak tanımlıyor.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nden yapılan açıklamada, hem muhalefet hem de hükümete, denetçilerin kimyasal silahların bulunduğu bölgelere güvenli erişiminin sağlanması çağrısı yaptı.

Suriye’deki kimyasal silahların imha süreci Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü ve Birleşmiş Milletler işbirliğinde takip ediliyor. Denetçilerin Suriye’deki çalışmaları klor gazı kullanıldığı iddiaları üzerine Nisan ayı sonlarında yeniden başlamıştı.
XS
SM
MD
LG