Erişilebilirlik

Suriye’de Karışıklıklar Devam Ediyor


Suriye’de Karışıklıklar Devam Ediyor

Suriye’nin Lazkiye kentinde polis göstericileri dağıtmak için üzerlerine ateş açtı. Can kaybı olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Dün Dara’daki gösterilerde 36 kişinin ölmesine rağmen muhalefet grupları yeni toplu eylem çağrısında bulundu.

İçişleri Bakanlığı bugün yeni bir açıklama yaparak, artık hoşgörüye yer kalmadığını, yasaları ihlal edenlere karşı gerekli tüm önlemlerin alınacağını bildirdi.

Avrupa Birliği Dışilişkiler Temsilcisi Catherine Ashton şiddet olaylarını kınadı Şam hükümetinden siyasi reformlar yapmasını istedi.

Devlet Başkanı Beşar Esat, yeni gösterilere hazırlanan rejim karşıtlarını ve dinci grupları memnun etmek için bazı kararlar aldı. Esat vatandaşlık hakları olmadığı için birçok alanda ayırımcılığa uğradıklarını söyleyen Kürt azınlığa vatandaşlık verileceğini açıkladı, üniversitelerdeki peçe yasağını kaldırdı, ülkenin tek kumarhanesini kapattı.

Hükümet, geçen yıl, üniversitelerde peçeyi yasaklamış ve peçe takmakta ısrar eden 1200 öğretmeni işten çıkarmıştı. Yeni karara göre, yasak nedeniyle işini kaybeden öğretmenler işlerine geri dönebilecek.

Suriye'de son haftalarda meydana gelen rejim karşıtı gösterilerde en az 90 kişi öldü.

Muhalefet cinayetlerden sivil polisleri, hükümet ise ne olduğu belirsiz “yasa dışı unsurları” ve “silahlı grupları” sorumlu tutuyor.

XS
SM
MD
LG