Erişilebilirlik

Suriye’de Kan Selinin Önüne Geçilemiyor


Suriye’de Kan Selinin Önüne Geçilemiyor

Güvenlik Konseyi Suriye konusunu görüşürken 19’u Humus’ta olmak üzere 30 kişi daha polis ve askerler tarafından öldürüldü

İnsan Hakları derneklerine göre, İdlib’de yol kenarına yerleştirilmiş bomba bir minibüs geçerken infilak etti. Görgü tanıkları 8 kişinin öldüğü olaydan güvenlik kuvvetlerini sorumlu tutuyor.

Bu arada Güvenlik Konseyi Suriye’de 10 aydır devam eden kanlı olayların önüne geçmek için yeni yollar arıyor. Ancak konseyin veto sahibi 5 üyesinden Rusya Şam hükümetine karşı sert önlemlere şiddetle karşı çıkıyor.

Moskova hükümeti, Şam hükümetinin yeniden kınanması yerine kendi hazırladığı ve hem hükümeti hem de muhalefeti kınayan bir karar tasarısı geçirmeye çalışıyor.

Öte yandan Şam hükümeti Katar’ın Arap Birliği’nin ülkeye asker gönderme önerisini durumu kötüleştireceği gerekçesiyle reddetti. Dışişleri Bakanlığı, Suriye’nin bağımsızlık ve egemenliğini ihlal edecek her tür girişime karşı çıkacağını açıkladı. Bakanlık, Arap ülkelerine, uluslararası medyanın Suriye karşıtı olarak nitelediği kampanyasına alet olmamaları çağrısında da bulundu.

Dün gece Hama:

İdlib:

Şam (Zamalka):

Suriye ordusu Humus'ta tanklarla kendi vatandaşlarına saldırıyor

XS
SM
MD
LG