Erişilebilirlik

Suriye’de IŞİD Saldırıları


Suriye’de çoğunlukla rejim güçlerinin kontrolündeki bazı kentlerde düzenlenen bir dizi saldırıda en az 43 kişi yaşamını yitirdi.

Devlet haber ajansı SANA’ya göre patlamalar Tartus, Humus, Şam yakınları ve Haseke’de birbirine yakın zamanlarda meydana geldi.

Saldırıların sorumluluğunu IŞİD üstlendi. Örgütün yayın organı Amaq, örgüt savaşçılarının Humus, Tartus, Şam yakınlarındaki kontrol noktası ve Haseke’de intihar saldırıları düzenlediğini belirtti. Örgüt, saldırılarda onlarca Suriye askeriyle bazı Kürt savaşçıların da öldüğünü kaydetti.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ölü sayısını 47 olarak açıkladı.

Tartus’taki iki saldırıda 35 kişi yaşamını yitirdi, onlarcası da yaralandı. Humus valisi de bomba yüklü araçla bir kontrol noktasına düzenlenen saldırıda 3 asker ile bir siviln hayatını kaybettiğini, 10 kişinin de yaralandığını açıkladı. Bir IŞİD militanı motosikletle Haseke’de üzerindeki bombaları patlattı. SANA’ya göre 8 kişi hayatını kaybetti. Haseke’de Ağustos ayında Kürt güçler ile çatışmanın ardından rejim güçleri bölgeden çekilmişti. İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre de, saldırıda 3 Kürt polis ve 2 sivil hayatını kaybetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG