Erişilebilirlik

Suriye’de Şiddet Arttıkça Kaçakçılık da Hızla Yayılıyor


Suriye’de şiddet olayları arttıkça kaçakçılık da hızla yayılıyor. Ürdün-Suriye sınırında muhabirimiz Alex Pena, kaçakçılarla konuştu; Suriyeli mültecilere nasıl yardım ulaştırıldığını gördü.

Ahmet el Mısri, Ürdün-Suriye sınırını geçmek için hazırlık yapıyor. El Mısri, ülkeye malzeme sokmaya çalışan bir grup Suriyeli kaçakçının lideri.

Ürdün’de sığındıkları bir evde el Mısri neden bu kadar büyük bir risk aldıklarını anlatıyor: “Suriye’de herkesin yurtdışından mala ihtiyacı var. Gıda ihtiyacı var. İlaç ihtiyacı var. Bunun dışında uydu telefonları gibi iletişim cihazlarına da ihtiyaç duyuyorlar.”

Bu depo bağışlanmış kıyafetlerle dolu. Bunların bazıları sınırın hemen ötesindeki Dera’ya gönderilecek.

Kaçakçıların sığındığı bir başka evde ilaç depolanıyor. Kimliğinin gizli tutulmasını isteyen bu doktor iki ay önce Suriye’den kaçmış.

Kaçakçılarla işbirliği yapan doktor memleketindeki doktorlara yardım ulaştırmaya çalışıyor: “Bu üç paketi daha büyük bir paketin içine yerleştiriyor ve sınırdan bu şekilde geçiriyoruz.”

Bu grup, Dera’daki üç seyyar hastaneye malzeme yetiştiriyor. Gönderilen malzemeler arasında eldiven, yara bandı ve diğer ihtiyaçlar var.

Doktor, “Bu paketin içinde üç ameliyata yetecek; 20 hastaya yardım edecek malzeme var. Ağır değil, kolayca taşınabiliyor," diyor.

Bu evlerden birinde, kuzeye daha fazla malzeme gönderilmesi için hazırlıklar sürerken, mültecilerin kaçması için de plan yapılıyor.

Bu kişiler, Suriye’de yakalansalar tutuklanırlar; belki de hemen öldürülürler.

Sınıra birkaç kilometre uzaklıkta mayınlar yerleştirilmiş; keskin nişancı tehdidi var.

Ahmet El Mısri, “Bu işi yaparken arkadaşlarımızı kaybettik. Birçok kişi tutuklandı. Belki 35-36 kişi tutuklandı," şeklinde konuşuyor.

Ahmed Dera’da tutuklanmıştı. Ailesi de sürekli tehdit altında. Ancak yılmayacağını söylüyor.

El Mısri, “Ben korksam, arkadaşlarım da korksa, kimse bu işi yapmayacak. Oysa bunu yapmak zorundayız,” diyor.


XS
SM
MD
LG