Erişilebilirlik

Suriye'de İç Savaş 3 Yılı Geride Bıraktı


Suriye’de Esat rejimi güçleri, Lübnan sınırı yakınlarında isyancıların elindeki bir kasabaya girdi. Resmi medya ve muhalefet eylemcileri, hava kuvvetleri, topçu ve tankların desteğindeki birliklerin Yebrud’a girdiğini bildiriyor

Suriye’de Esat rejimi güçleri, Lübnan sınırı yakınlarında isyancıların elindeki bir kasabaya girdi. Suriye’de şiddet olaylarının başlamasının üzerinden üç yıl geçti.

Resmi medya ve muhalefet eylemcileri, hava kuvvetleri, topçu ve tankların desteğindeki birliklerin Yebrud’a girdiğini bildiriyor. Muhalefete bağlı Suriye İnsan Hakları İzleme örgütü de, hükümete bağlı güçler ve isyancılar arasında sert çatışmalar yaşandığını belirtti.

Yebrud, Kalamun bölgesinde isyancıların en kuvvetli olduğu son bölgelerden biriydi. Ordu bir süredir Yebrud’un Lübnan sınırıyla irtibatını kesmeye çalışıyordu.

Suriye’de üç yıl önce Arap Baharı ayaklanmalarının etkisiyle başlayan Esat rejimi karşıtı gösterilerin iç savaşa dönüşmesi sonucunda 140 bini aşkın kişi hayatını kaybetti. Mart 2011’den bu yana 2 buçuk milyon kişi de mülteci ya da sığınmacı durumuna düştü. Devlet Başkanı Beşar Esat, o dönem daha fazla demokrasi çağrılarını şiddet kullanarak bastırmayı tercih etti.

Birleşmiş Milletler’in insani yardımlardan sorumlu koordinatörü Valeri Amos da, Suriye iç savaşının üçüncü yıldönümünde yayınladığı mesajda, 9 milyonu aşkın kişinin acil yardıma ihtiyaç duyduğunu, sivillerin savaşta piyon olarak kullanıldığını bildirdi. Amos, uluslararası toplumun Suriye’de siyasi çözüm için cesaret ve kararlılık göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan el Kaide bağlantılı örgütlerden Nusra Cephesi’nin bir üst düzey sorumlusu, Yebrud’da Esat rejimine bağlı güçler ve Şii Hizbullah milislerine karşı çarpışırken öldü. Suriye İnsan Hakları İzleme örgügü, Ebu Azzam el Kuveyti’nin Hristiyan rahibelerin serbest bırakıldığı rehine takasında rol oynadığını bildirdi.

Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah, Suriye iç savaşında Esat rejimine destek veriyor. Örgüt Lübnan iç savaşı ve İsrail’e karşı mücadelesinde de Esat rejiminden destek almıştı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG