Erişilebilirlik

‘Suriye’de Hava Saldırılarının Bilançosu Ağır’


Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı grup, özellikle Halep kentinde Aralık ayından bu yana askeri helikopter ve uçaklarla düzenlenen hava saldırılarında en az 2 bin kişinin öldüğünü, bunlardan 567’sinin çocuk olduğunu öne sürdü

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı grup, özellikle Halep kentinde Aralık ayından bu yana askeri helikopter ve uçaklarla düzenlenen hava saldırılarında en az 2 bin kişinin öldüğünü, bunlardan 567’sinin çocuk olduğunu öne sürdü.

Suriye İnsan Hakları Gözlem adlı grup, Şam rejiminin Halep ve yakınlarında düzenlediği hava saldırılarında bu yıl yaklaşık 2 bin kişinin yaşamını yitirdiğini iddia etti.

Grup, bugün yaptığı açıklamada Suriye’nin en büyük kenti olan ve çoğunlukla isyancıların kontrolünde bulunan Halep’te sadece bu yılki hava saldırılarında 567 çocukla, 283 kadının yaşamlarını yitirdiğini bildirdi.

Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem, 1 Ocak ile 29 Mayıs tarihleri arasında her gün en az 14 sivilin yaşamını yitirdiğini de açıkladı. Grup, bu rakamları, Suriye’deki kaynaklarından aldığı bilgilere dayandırıyor.

Grup adına Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Rami Abdül Rahman, bu tür bir şiddetin yaşandığı ülkede 3 Haziran günkü cumhurbaşkanlığını seçimlerinin özgür ve adil bir ortamda yapılmasına imkan olmadığı görüşünü savundu.

Rami Abdül Rahman, “Seçimlere giderken, sivil halkı, son aylarda olduğu gibi bir kentte 600 kadar çocuğu öldürüyorsunuz, sonra da demokratik seçim yapacağız diyorsunuz. Bunları yapanların yargılanıp cezaevine atılması gerekir,” dedi.

Birçok gözlemci de seçimlerin adil bir ortamda yapılmadığı görüşünde.

Üç yıldır devam eden iç savaşta bugüne kadar 150 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Çatışmalar özellikle Halep’te yoğunlaşıyor. Hükümet, Halep’te askeri uçak ve helikopterlerle Aralık ayında geniş çaplı bir bombalama kampanyası başlattı. Hava saldırılarında genellikle varil bombalar kullanılıyor. Varil bombaları yol açtığı ağır kayıplar nedeniyle insan hakları gruplarınca eleştiriliyor.
XS
SM
MD
LG