Erişilebilirlik

Suriye’de Devrimin Yıldönümünde 23 Kişi Daha Öldürüldü


Humus'a tekrar elektrik veriliyor

Boş bir araziye atılmış cesetlerde ağır işkence izlerine rastlanırken Humus'ta yeni katliamlar ortaya çıktı

İnsan hakları örgütleri İdlib yakınlarında boş bir araziye atılmış 23 ceset bulunduğunu bildirdi. Görgü tanıklarına göre cesetlerde ağır işkence izlerine rastlandı.

Devlet basın-yayın organları ise askeri birliklerin İdlib’de teröristlerle çatıştığını ve bazı teröristleri öldürdüğünü bildirdi. Beşar Esat’a sadık askeri birlikler Humus’ta direnişçilere karşı temizlik operasyonunu tamamladıktan sonra İdlib’e saldırmıştı. Suriye ordusu İdlib’le birlikte direnişin doğum yeri olarak bilinen Dara’da da saldırılarını sürdürüyor.

Birleşmiş Milletler’e göre ölü sayısı 8 bine yaklaşırken, Suriye devlet televizyonu bazı kentlerde Devlet Başkanı Beşar Esat lehine yapılan gösterilerden görüntüler yayınladı.

Bu arada 200’den fazla dernek, örgüt ve sivil toplum kuruluşu “Suriye için Birleşelim” adı altında yeni bir kampanya başlattı. Kampanyanın amacı sosyal iletişim ve paylaşım siteleri aracılığıyla Suriye’de olup bitenleri tüm dünyaya duyurmak.

Uluslararası Af Örgütü, dün, Suriye’de rejim karşıtı olaylar sırasında tutuklanan herkesin korkunç işkencelere maruz kaldığını açıkladı. Görgü tanıkları ve işkence mağdurlarından toplanan bilgiler, gözaltına alınan kişilere 31 farklı işkence yöntemi uygulandığını gösteriyor.

Öte yandan askeri birlikler ve rejimin kiralık katillerinin Humus'a girdikten sonra yaptıkları katliamların internete yüklenen görüntüleri tüm dünyada şok yarattı. Tek tek başlarından vurularak öldürülen kişiler arasında çocuklar da var. (İçeriğinden ötürü 18+)

XS
SM
MD
LG