Erişilebilirlik

Suriye’de Ateşkes İkinci Haftasında


Suriye’deki önemli muhalif grup, bu hafta içerisinde başlaması planlanan Birleşmiş Milletler öncülüğündeki barış görüşmelerine katılmak istediğini ortaya koydu.

Yüksek Müzakare Komitesi Sözcüsü Riad Nassan Agha, temsilcilerinin Cuma günü Cenevre’ye ulaşmaya başlamasının beklendiğini kaydetti.

Agha ayrıca, 27 Şubat’ta ateşkesin yürürlüğe girmesiyle birlikte Suriye’de şiddetin azaldığını ve insani yardımların dağıtımında iyileşme gördüklerini not ettiklerini de belirtti.

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, geçen ay sonunda Suriye’de savaşan tarafları masa başında toplamaya çalışmış, ancak Amerika ve Rusya’nın şiddeti durdurma çabaları nedeniyle tarih, ileri bir güne ertelenmişti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry’yle yaptıkları telefon konuşmasında müzakelerin yeniden başlamasında gecikme olmaması konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

Rus Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, diplomatların ateşkes ve insani yardımın ulaştırılması konusunda olumlu değerlendirmeleri olduğunu kaydetti.

Barış görüşmelerinin amacı, Suriye’de 5 yıldır devam eden savaşa yeni bir anayasa ve seçim ile son vermek.

Bu arada Suriye muhalefetinin sözcülerinden Riad Hicab ise, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın geçiş sürecinin başlamasıyla Suriye’yi terketmesi gerektiğini söyledi. Hicab, bununla da yetinmedi ve Esad’ın savaş suçları nedeniyle uluslararası mahkemede yargılanması gerektiğini de kaydetti.

Hicab, Rus hava saldırılarıyla desteklenen Suriye güçlerinin Halep çevresinde onlarca sivili katlettiğini belirtti, bunun ateşkesin ihlali olduğunu söyledi. Hicab, son çatışmaların ve Suriye güçlerinin tutuklamalarının, muhalefeti barış görüşmelerine katılma konusunda düşündürdüğünü kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG