Erişilebilirlik

Suriye’de 7 Asker ve Polis Öldürüldü


Bugün Cuma namazından sonra Amud'da Beşar Esat aleyhine yapılan gösteri

Şam hükümeti teröristlerin Humus’da 7 güvenlik görevlisini öldürdüğünü açıkladı.

Açıklamada asker ve polislerin “teröristlerle” aralarında çıkan silahlı çatışmada öldüğü belirtiliyor. Ancak Şam hükümeti asker ve polisler tarafından katledilen binlerce sivilin ölümünden de “teröristleri” sorumlu tuttuğu için görevlileri kimin öldürdüğü kesin olarak belli değil.

Bu arada Türkiye sınırına yakın Rastan’da askeri birliklerle firar edip direnişe katılan askerler arasında çatışmalar tüm şiddetiyle devam ediyor.

Öte yandan Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Şam hükümetinden yabancı diplomatları korumasını istedi. Amerika’nın Şam büyükelçisi Robert Ford ile beraberindeki diplomatlara, dün, Şam’da bir grup sivil taş ve domates atmıştı. Amerikalı diplomatlar olay sırasında muhalefet liderlerinden Hasan Abdül Azim ile görüşmeye gidiyordu. Abdül Azim, muhalefetin hükümetle diyalog kurması için Devlet Başkanı Beşar Esat’ın şiddet eylemlerine son vermesinin şart olduğunu savunuyor.

Şam hükümeti, dün, Amerika’yı ”silahlı terörist grupları” güvenlik kuvvetlerine saldırmaya teşvik etmekle suçlamıştı. Nedeni ise bir Amerikalı yetkilinin, Suriye’de halkın silahlı direnişe başlamasını rejimin binlerce kişiyi öldürmesine tepki olarak nitelemesi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, hükümetin, bazı koşullar altında, Şam hükümetini destekleyeceği yolundaki haberleri reddetti.

Açıklama şöyle:

“Bazı haber ajanslarında Batılı ve Suriyeli diplomatlara atfen yer verilen, Sayın Başbakanımızın ve Sayın Bakanımızın Suriye liderliğine, Müslüman Kardeşler Örgütü’ne yönetimde pay verilmesi karşılığında kendilerine destek teklif ettiği şeklindeki iddialar hayretle karşılanmıştır. Bu iddiaların gerçekle bir ilgisi yoktur.

Komşumuz Suriye’de cereyan eden olayları Türkiye başından bu yana yakından takip etmektedir. Olaylar daha başlamadan önce, Suriye yönetimine halkın meşru taleplerinin karşılanmasını teminen tarafımızdan siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda gerekli reform çalışmalarını süratle başlatılması yönünde sürekli telkinlerde bulunulmuş ve arzu edildiği takdirde bu süreçte her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğumuz bildirilmiştir.

Olayların başlamasından sonra ise, Suriye yönetimine, kan dökmek yerine ülkede çoğulcu parlamenter demokratik sisteme geçilmesini teminen siyasi reformların bir an evvel başlatılması, bu bağlamda siyasi yelpazede yer alan tüm demokratik oluşumların Suriye’de faaliyet göstermesine ve siyasi geçiş sürecine katılmasına izin verilmesi telkin edilmiştir. Kardeş Suriye halkının tümünün esenlik ve huzuru hedeflenmiş, hiçbir siyasi, ideolojik, etnik veya mezhepsel grubun gözetilmesi ya da herhangi bir şekilde bir pazarlığa konu edilmesi söz konusu olmamıştır. Türkiye, bu tür kara propaganda faaliyetlerine rağmen, daha fazla demokrasi, insan hakları ve özgürlük talep eden Suriye halkının yanında durmayı sürdürecektir.”

Suriye'nin İzra kentinde çekildiği belirtilen bir video:

XS
SM
MD
LG