Erişilebilirlik

Suriye’de 67 Sivilin Cesedi Bulundu


Suriye’de hükümet güçleri tarafından hafta sonunda IŞİD’den geri alınan bir kentte, birçoğu IŞİD tarafından öldürülmüş en az 67 kişinin cesedi bulundu.

Suriyeli üst düzey bir yetkili, saldırıyı “şok edici bir katliam” olarak niteleyerek, Humus vilayetine bağlı Karyatayn kentinde öldürülenlerle ilgili arama ve kimlik teyidi çalışmalarının halen sürdüğünü açıkladı.

Bulunan cesetlerin sayısının artmasının beklendiği de ifade edildi.

Aktivistlere göre, ölenlerden bazıları, IŞİD militanları kentten çekilirken, hükümetle işbirliği yaptıkları suçlamasıyla sokakta vuruldu. Ölenlerden en az 35’inin vurulmuş halde bulundukları ve cesetlerinin bir kuyuya atıldığı belirtildi.

Katliamın intikam amacıyla yapıldığı tahmin edilirken, bu olayın IŞİD’in Rakka’yı kaybettikten sonra Suriye’nin kuzeyi ve doğusundan çekilirken bile ağır zayiatlar yaratabilme ve intikam saldırılarına girişebilme yeteneğini gösterdiği yorumları yapılıyor.

Associated Press’in çektiği bir videoda, Suriye hükümet güçleri Karyatayn’ı geri alırken, kentteki sokaklarda çok sayıda cesedin olduğu görülüyor. Videoda bir kent sakini, IŞİD “canavarlarının” asker ve siviller dahil 100’ün üzerinde kişiyi öldürdüğünü söylüyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen kişi, “Bunlar Allah’a inanmayan insanlar, hiçbir şeyi tanımıyorlar. Çocukları ve kadınları bıçaklarla öldürdüler, kadınları dövdüler, kollarını kırdılar” dedi.

Humus vilayetinin valisi Talal Barazi, Associated Press’e yaptığı açıklamada, ölenlerin çoğunun hükümet çalışanları ya da Suriye’de iktidardaki Baas Partisi’yle bağlantılı kent sakinleri olduğunu söyledi.

Barazi, cinayetlerin IŞİD kentteyken 3 hafta boyunca sürdüğünü, örgütün kent sakinlerine karşı terör estirdiğini kaydetti.

Merkezi İngiltere’de bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlem ise, Karyatayn’da IŞİD’in son günleri sırasında en az 128 kişinin öldüğünü belgelediğini belirtti.

XS
SM
MD
LG