Erişilebilirlik

Suriye Yeni Yıla Çatışmalarla Girdi


Halep'te çatışmalarda tahrip olan bir ambulans
Suriye ordusu ve isyancılar Şam’ın dış mahalleleri ve Halep yakınlarında yeniden çatıştı.
Savaş uçakları başkentin doğusundaki dış mahalleleri ve Halep’in isyancıların kontrolündeki bölgeleri bombaladı.

Yetklililer isyancıların saldırısı üzerine Halep hava alanının kapandığını açıkladı. Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü hava alanını koruyan 80’inci kara tugayının üssü çevresinde şiddetli çarpışmalar olduğunu bildiriyor.

Şam’ın dış mahallelerinden Daraya’nın da savaş uçakları tarafından bombalandığı haber verilirken Suriye devlet medyası askeri birliklerin çok sayıda “teröristi” öldürdüğünü önesürdü.

Bu arada Suriye Başbakanı Vel el-Halaki Pazartesi günü hükümetin krizi çözmeyi amaçlayan görüşmelere açık olduğunu söyledi.
Haliki bu açıklamayı BM-Arap Birliği barış temsilcisi Lakhdar Brahimi’nin, Pazar günü Suriye’de 21 aydır süren krizi sona erdirecek bir plan hazırladığını söylemesi üzerine yaptı.

Brahimi Pazar günü Kahire’de Arap Birliği yetkilileriyle görüştükten sonra yaptığı açıklamada bu yıl başında Cenevre’de imzalanan anlaşmayı temel alan planın uluslararası topluluk tarafından kabul edileceğine inandığını belirtmişti.

Plan çatışmaların durdurulmasını, ulusal diyalog başlatılmasını ve ülkeyi yeni seçimlere götürecek bir geçici hükümet kurulmasını öngörüyor. Ancak planda Beşar Esad’ın geleceğiyle ilgili bir görüş belirtilmiyor.
Brahimi Cumartesi günü de Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov’la görüştü.
Brahimi, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve isyancılarla yaptığı son görüşmelerle ilgili Lavrov’a bilgi verdi.
Özel temsilci, Suriye’nin “cehennem ya da siyasi süreç” arasında seçim yapmak zorunda olduğunu, uluslararası toplumun da Suriye’de siyasi süreç oluşturulması için kesintisiz bir şekilde çaba göstermesi gerektiğini söyledi.
XS
SM
MD
LG