Erişilebilirlik

Suriye Yeni Rus Uçaklarıyla IŞİD'i Bombaladı


Lazkiye havaalanının uydu görüntüsü

Suriye Hava Kuvvetleri’nin Rusya’dan yeni gelen jetlerle IŞİD hedeflerini bombaladığı bildirildi.

Bir süredir Rusya’nın askeri yığınak yaptığı Suriye, son günlerde IŞİD hedeflerine karşı hava saldırılarını yoğunlaştırmıştı. Amerikan istihbaratı, Rusya’nın Suriye’ye çok sayıda savaş uçağı ve helikopterin yanı sıra asker ve teçhizat gönderdiğini tespit etmişti.

Amerika’nın Sesi’ne açıklama yapan Amerikalı yetkililer, Rusya’nın Suriye’ye hafta başında Lazkiye’deki hava üssünde tutuğu gelişmiş savaş uçağı sayısını 4’ten 28’e çıkardığını bildirmişti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikalı askeri uzmanların, Rusya’nın Suriye’deki askerleri ve teçhizatını korumak için bu ülkeye uçak yolladığına inandığını söylemişti.

Bununla birlikte Kerry, Rusya’nın IŞİD’le mücadele eden Suriyeli muhaliflerle de çatışmaya girme riski olduğu uyarısında bulundu. Rusya ise, Amerika’nın Suriye’deki varlığına itiraz etmeyeceğini bildirdi.

Son işaretler, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını arttıracağı yönünde. Jane’s savunma ve istihbarat araştırma kuruluşunun edindiği uydu fotoğrafları, Lazkiye’deki askeri tesislerin yanında yeni inşaatın başladığını gösteriyor. Janes uzmanları tesislerin yakınındaki “Rus tarzı” askeri çadırların, Moskova’nın Suriye’de birliklerini arttırmaya gideceğine işaret ediyor.

XS
SM
MD
LG