Erişilebilirlik

Suriye ve İran İsrail Hava Saldırısını Kınadı


Suriye ve İran dışişleri bakanları Tahran'da İsrail hava saldırısını kınarken

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif İsrail hükümeti ile teröristler olarak adlandırdıkları isyancı grupların Şam hükümetine karşı savaşta aynı safta bulunduğunu öne sürdü.

Suriye ve İran Dışişleri Bakanları Pazar günü Şam ve Dimas yakınlarında düzenlenen İsrail hava saldırılarını kınadı.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif, Tahran'da düzenledikleri basın toplantısında İsrail hükümeti ile teröristler olarak adlandırdıkları isyancı grupların Beşar Esat hükümetine karşı savaşta aynı safta yeraldıklarını öne sürdü.

Suriye devlet televizyonu İsrail savaş jetlerinin Pazar günü Şam uluslararası hava alanı ve Lübnan sınırındaki Dimas kenti yakınlarındaki bölgeleri bombaladığını ancak cankaybı olmadığını bildirmişti.

İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz saldırı haberi üzerine yorumda bulunmadı ancak İsrail'in terörist örgütlere silah sevkini önleme politikasnı sürdürdüğünü söyledi.

Şam halkı şiddetli patlamalar duyduklarını belirtirken Lübnan’daki Hizbullah’a bağlı el-Maran televizyonu İsrail jetlerinin daha küçük olan Dimas kenti havalanı yakınlarındaki bölgeleri bombaladığını bildirdi.

Çatışmaları izleyen merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü Dimas yakınlarındaki bir askeri bölgede 10 patlama duyulduğunu haber verdi.

Suriye devlet medyası Mayıs 2013’de İsrail uçaklarının Dimas hava alanı dahil üç bölgeyi bombaladığını bildirmişti. O tarihte Batılı ve İsrailli yetkililer savaş uçaklarının Lübnan’daki Hizbullah örgütüne giden İran füzelerini hedef aldıklarını önesürmüştü.

XS
SM
MD
LG