Erişilebilirlik

‘Suriye Uçakları Kürt Mevzilerini Bombaladı’


Suriyeli muhalifler, Şam rejimine bağlı uçakların, ilk defa, ülkenin kuzeyinde Kürtler’in elinde bulunan yerleri bombaladığını bildirdi.

Muhalif Kürt grupların sözcüsü Redur Khalil, uçakların Haseke’de, sivillerin yaşadığı yerleri hedef aldığını açıkladı. Khalil, bombardımanda çok sayıda kişinin öldüğünü ve sivillerin Haseke’yi terketmek zorunda kaldığını belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlem örgütü de, Kürtler’in iddialarını doğruladı.

Rejim güçleriyle Suriyeli muhalifler daha önce de çatışmaya girmişlerdi, ancak, Şam ilk kez Kürt mevzilerini havadan bombalamış oldu.

Bu arada, Rus Ordusu, Halep’e insani yardım ulaştırılabilmesi için BM’nin 48 saatlik ateşkes çağrısını desteklemeye hazır olduğunu açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Igor Konashenkov, yardım konvoylarının hem muhaliflerin hem de hükümetin elindeki yerlere malzeme ulaştırması koşuluyla ateşkese destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Sözcü, gelecek haftadan itibaren yardım sevkine destek vermeye hazır olacaklarını da sözlerine ekledi.

Konashenkov, yardım sevkiyatının ne zaman başlanacağına, ABD’den “güvenli geçiş” sözü alındıktan sonra, BM ile eşgüdüm içinde karar verilmesi gerektiğini kaydederken, yardımların Gaziantep üzerinden Halep’e gönderilebileceğini söyledi.

Öte yandan, Rus uçakları, Salı günü İran üzerinden Suriye’ye başlattıkları hava operasyonlarına bugün de devam ettiler.

Rusya Savunma Bakanlığı, TU-22M3 ve SU-34 savaş uçaklarının Rusya ve İran’daki üslerden kalkarak, Suriye’nin doğusundaki Deir El-Zour’daki IŞİD hedeflerini vurduğunu açıkladı.

Saldırıda, beş mühimmat ve benzin deposuyla, altı komuta merkezinin, zırhlı araçların ve tankların vurulduğu, operasyonda çok sayıda militanın da öldürüldüğü kaydedildi.

Rus uçakları ilk kez Salı günü İran üslerini kullanmaya başlamıştı. Bu, iki ülke arasında ciddi bir yakınlaşmaya işaret olarak değerlendiriliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG